Informacyjny Serwis Policyjny

Kolejne szkolenie zawodowe zachodniopomorskich dzielnicowych

Zamieszczony Data publikacji 13.05.2017

W dniu 12 maja br. odbyło się ostatnie z czterech zaplanowanych na ten rok szkoleń dzielnicowych zachodniopomorskiego garnizonu w ramach projektu „Dzielnicowi bliżej nas”. W dzisiejszym doskonaleniu zawodowym brało udział kolejnych 100 funkcjonariuszy. Od marca 2017r. przeszkolonych łącznie zostało 400 dzielnicowych. Podczas zajęć poruszona została tematyka z zakresu form i metod działań służbowych dzielnicowych, współpracy na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem i osób będących w kryzysie. Ponadto dzielnicowi zdobyli wiedzę w jaki sposób mogą kreować swój wizerunek i budować relację z innymi ludźmi. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej ułatwić kontakt mieszkańców z dzielnicowym.

Trzy ze szkoleń  odbyły  się w siedzibie Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie a jedno w  Komendzie Miejskiej Policji w Koszalinie.

Szkolenie zawodowe  zachodniopomorskich dzielnicowych zorganizowane jest przy współpracy członków Zachodniopomorskiej Rady Prewencyjnej. Panele dyskusyjne prowadzą funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wspólnie z przedstawicielami Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie oraz przedstawiciele Stowarzyszenia SOS dla Rodziny.

Dziś w zajęciach uczestniczyli dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Łobzie, Wałczu, Choszcznie, Świdwinie i Drawsku Pomorskim.
Przedstawiane są im zagadnienia dotyczące form i metod wykonywania przez nich zadań służbowych i realizacji projektów profilaktycznych. Podczas szkolenia poruszana była  również  kwestia zasad współpracy na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem  i osób  znajdujących się w sytuacjach kryzysowych.

W spotkaniu uczestniczyli: dr Barbara Popiel  WSH TWP w Szczecinie, insp. Piotr Ostrowski  Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie, pan Tomasz Piechowiak Prezes Stowarzyszenia SOS dla Rodziny a także funkcjonariusze z KWP w Szczecinie.

Należy pamiętać, że Policja, to służba na rzecz ludzi. Jednym z głównych zadań, jakie realizuje  jest ochrona i pomoc ofiarom przestępstw oraz zapobieganie wtórnej wiktymizacji. Kontakt „policjantów pierwszego kontaktu” z osobami pokrzywdzonymi przestępstwem wymaga nie tylko profesjonalnego podejścia w aspekcie taktyki i techniki prowadzenia postępowań, ale także wzorowego kontaktu osobistego policjantów.

Właśnie ci funkcjonariusze wchodzą w skład zespołów interdyscyplinarnych, w których wspólnie z przedstawicielami różnych instytucji starają się rozwiązywać problemy związane z przemocą w rodzinie. Zajmują się także profilaktyką społeczną, często także biorą udział w trudnych mediacjach dotyczących np. konfliktów sąsiedzkich. Dlatego też w panelach dyskusyjnych nie zabrakło informacji na temat kreowania wizerunku dzielnicowego, budowania relacji międzyludzkiej i przypomnienia zasad komunikacji interpersonalnej.

Źródło: KWP Szczecin

 

  • dzielnicowi w trakcie szkolenia
  • dzielnicowi w trakcie szkolenia
  • dzielnicowi w trakcie szkolenia
 
powrót
drukuj