Informacyjny Serwis Policyjny

Groźny wypadek w WSPol. Byli zabici i ranni. Ćwiczenia.

Zamieszczony Data publikacji 19.05.2017

Kierowca autobusu wiozący uczniów traci panowanie nad pojazdem, który uderza w jadącą na sygnale karetkę pogotowia ratunkowego, a następnie taranuje osoby znajdujące się na przystanku. Wysłana do zdarzenia załoga medyków zastaje na miejscu blisko 70 poszkodowanych. Dyspozytor po uzyskaniu informacji o wypadku masowym wysyła kolejne załogi. Wraz z upływającym czasem stan rannych pogarsza się. Dla niektórych jest już za późno... Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń, w których udział wzięło blisko 60 policjantów z zespołów medycznych Policji.

18 maja 2017 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie zorganizowano w ramach odbywających się warsztatów pn. „Przygotowanie zespołów medycznych Policji do działań w sytuacjach zagrożenia” symulację masowego wypadku drogowego. Do ostatniej chwili scenariusz działań zachowany był w tajemnicy przed uczestnikami szkolenia. Wszystko wyszło na jaw, gdy pierwsza załoga ambulansu dojechała na miejsce wypadku. To co zastała na miejscu przeszło ich najśmielsze oczekiwanie. Pierwsze informacje, które docierają do dyspozytora nie są najlepsze. W wyniku zderzenia autobusu z ambulansem, kierowca pierwszego pojazdu traci nad nim kontrolę i wjeżdża w ludzi znajdujących się na przystanku. Poszkodowanych zostaje blisko 70 osób. Policyjni ratownicy wiedzą, że sami nie dadzą sobie rady. Wzywają posiłki. Na miejsce sukcesywnie przyjeżdżają kolejne ambulanse. Funkcjonariusze rozpoczynają selekcję rannych, a następnie udzielają im pomocy. Jednak to nie koniec problemów. Ratownicy muszą się spieszyć, bowiem autobus staje w płomieniach. Na szczęście udaje im się wynieść z niego wszystkich rannych. Mimo iż, w akcję zostało zaangażowanych blisko 60 policjantów, nie udaje się na czas dotrzeć do wszystkich z pomocą...

To, że zespoły medyczne odgrywają bardzo ważną rolę w Policji jest oczywiste. Ich praca jest szczególnie widoczna podczas imprez masowych, gdy w trakcie zamieszek udzielają pomocy rannym policjantom, a zdarza się, że i osobom postronnym. Policyjni ratownicy - bo o nich mowa – interweniują nawet w sytuacjach niebezpiecznych. Kim są?

To są przede wszystkim policjanci, w drugiej kolejności medycy czy ratownicy i cały personel medyczny, którzy mogą zostać wykorzystani do tego, by wejść w strefę zero – tam, gdzie pogotowie może się nie pojawić” – powiedział podinsp. dr Paweł Jastrzębski – Kierownik Zakładu Podstaw Bezpieczeństwa IBiPP WBW WSPol.

Warsztaty

Celem warsztatów pn. „Przygotowanie zespołów medycznych Policji do działań w sytuacjach zagrożenia”., które rozpoczęły się 17 maja 2017 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie było podniesienie poziomu umiejętności udzielania pomocy medycznej przez funkcjonariuszy Policji w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia. Przez 3 dni policjanci szkolili się z taktyk i technik udzielania pomocy medycznej w niebezpiecznych sytuacjach z wykorzystaniem ambulansów i specjalistycznego sprzętu medycznego będących na wyposażeniu Policji.

Relacja TVP3 Olsztyn

Źródło: WSPol

 

  • ćwiczenia w WSPol w Szczytnie
  • ćwiczenia w WSPol w Szczytnie
  • ćwiczenia w WSPol w Szczytnie
  • ćwiczenia w WSPol w Szczytnie
  • ćwiczenia w WSPol w Szczytnie
  • ćwiczenia w WSPol w Szczytnie
  • ćwiczenia w WSPol w Szczytnie
  • ćwiczenia w WSPol w Szczytnie
  • ćwiczenia w WSPol w Szczytnie
  • ćwiczenia w WSPol w Szczytnie
 
powrót
drukuj