Informacyjny Serwis Policyjny

Dbają o spokój i bezpieczeństwo mieszkańców – dzień służby policjantów patrolowo-interwencyjnych

Zamieszczony Data publikacji 18.08.2017

Zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, reagowanie na ujawnione przestępstwa i wykroczenia, zapobieganie demoralizacji i przestępczości nieletnich, realizowanie nakazów, patrolowanie, interweniowanie, czy też wykonywanie czynności na miejscu zdarzenia drogowego, to szereg zadań i czynności realizowanych przez policjantów służby patrolowo-interwencyjnej. Każdego dnia są tam, gdzie potrzebna jest pomoc, a ich obecność na ulicach i osiedlach decyduje o bezpieczeństwie mieszkańców.

Ślubowali służyć wiernie narodowi, strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia. Słowa roty policyjnego ślubowania składają wszyscy policjanci, którzy wstąpili w szeregi Policji. Ich codzienna służba jest niebezpieczna i nieprzewidywalna. Nawet niewinnie wyglądająca interwencja w każdej chwili może przerodzić się w sytuację zagrażającą życiu i zdrowiu innych osób, a także samych policjantów. Jest to służba społeczeństwu, pełna niebezpieczeństw i trudu. Pomimo tak wielkiej odpowiedzialności i stresu z tym związanego, każdego dnia stawiają się do służby zwarci i gotowi na wszystko, aby „pomagać i chronić”.

Jak wygląda taka służba? Z jakimi zadaniami, interwencjami, problemami muszą się zmierzyć policjanci? Przykładem niech będzie dzień służby (6.00 -14.00) patrolu w składzie: dowódca asp. szt. Andrzej Pietnoczka – w służbie 20 lat oraz asp. Daniel Liszewski – w służbie 13 lat.

Zaczynając od godziny 6.00 rano patrol po odprawie rusza w rejon pełnienia służby, gdzie funkcjonariusze czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i osób wypoczywających na naszym terenie. Zadania dotyczą m.in. kontroli plaż, miejsc wypoczynku, miejsc grupowania się nieletnich, kontroli w rejonie obiektów handlowych, to te i wiele innych zadań stoi przed mundurowymi. A dzień się dopiero zaczyna.

W trakcie patrolu w wyznaczonym rejonie, policjanci otrzymują informację od oficera dyżurnego o podjęciu interwencji, która dotyczy znalezionego pocisku podczas budowy drogi w miejscowości Upałty w gminie Giżycko. Na miejsce jedzie patrol interwencyjny w składzie: dowódca - asp. szt. Andrzeja Pietnoczka oraz asp. Daniel Liszewski. To ci funkcjonariusze są jako pierwsi na miejscu zdarzenia. O zaistniałej sytuacji na bieżąco informują oficera dyżurnego jednostki. Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim przebywającym tam osobom, w tym zabezpieczenie miejsca zdarzenia i nie dopuszczenie osób postronnych. Po zakończeniu interwencji na mundurowych czeka kolejne zgłoszenie, które dotyczy sporów sąsiedzkich. Jadą na miejsce, rozmawiają i wyjaśniają wszystkie okoliczności konfliktu. Konflikt został rozwiązany na miejscu. Aspiranci wracają w rejon pełnienia służby. W zadaniach oprócz kontroli plaż i miejsc wypoczynku, mają również ujawniać osoby poszukiwane, ujawniać przestępstwa i wykroczenia, reagować na wszelkiego rodzaju naruszenia prawa.

Godzina 10.07 zgłoszenie o zderzeniu się 2 pojazdów w miejscowości Spytkowo w gminie Giżycko. Do obsługi zdarzenia został skierowany patrol interwencyjny „07”. Na miejscu pierwszym zadaniem funkcjonariuszy jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom wypadku drogowego, w tym powiadomienie innych służb ratunkowych, a następnie wyjaśnienie wszystkich okoliczności zaistniałego zdarzenia drogowego. Ustalenie pokrzywdzonych, świadków jak i samego sprawcy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem dostawczym marki iveco zjechał do zatoki, kiedy ponownie włączył się do ruchu został uderzony przez mercedesa sprintera. Na szczęście nikt w zdarzeniu nie odniósł obrażeń i nie ucierpiał. W tym momencie trzeba zabezpieczyć wszystkie ślady, sporządzić dokumentację, zrobić oględziny miejsca zdarzenia. A zgłoszono następną interwencję – kradzież sklepowa w jednym ze punktów handlowych na terenie Giżycka.

Funkcjonariusze jadą na miejsce. Tam wskazana przez pracownika ochrony kobieta, zostaje przez funkcjonariuszy rozpytana nie okoliczność zdarzenia. Przyznaje się do kradzieży towaru, interwencja kończy się postępowaniem mandatowym. Patrol wraca do swoich zadań i obowiązków.

Kolejne zgłoszenie, kolejna interwencja. Poszukiwany, do ustalenia miejsca pobytu. Policjanci podejmują czynności, legitymują i sprawdzają. Ustalenia przekazują dalej. Następnie wracają w rejon, sprawdzają, kontrolują, trzymają rękę na pulsie.

Jest godzina 14.00 zakończenie służby, rozliczenie z czasu pracy i dokumentacji. Dowódca podsumowuje służbę jako spokojną, bez większych zdarzeń, w tym czasie na terenie powiatu giżyckiego nie doszło do żadnego groźnego przestępstwa np. rozboju, czy zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego, a to oznacza, że jest bezpiecznie, że dobrze wykonali swoją pracę. Tym razem zakończyli służbę planowo.

Następuję zmiana, zadania przejmuje kolejny patrol interwencyjny w składzie: dowódca - sierż. Artur Kosz Koszewki oraz sierż. szt. Agnieszka Kuchta, razem z nimi służbę rozpoczynają sierż. szt. Tomasz Olesik wspólnie z funkcjonariuszem Straży Miejskiej oraz policjanci z Oddziału Prewencji Policji z Olsztyna sierż. Karolina Hrynkiewicz, st. post. Łukasz Jastrzębski. To ci policjanci do kolejnej zmiany służb, będą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

Życzymy spokojnej służby!!!

Źródło: KWP Olsztyn

 

 
Tagi: służba
powrót
drukuj