Informacyjny Serwis Policyjny

KGP za rejestracją wszystkich policyjnych interwencji

Zamieszczony Data publikacji 26.03.2014
Komenda Główna Policji chce, aby wszystkie akcje i interwencje policyjne - także te dotyczące np. przemocy domowej - były rejestrowane minikamerkami, w które byliby wyposażeni funkcjonariusze. Propozycje takiego rozwiązania zostały przedstawione Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Zdaniem Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego, rejestrowanie miałoby pomagać funkcjonariuszom w sytuacjach spornych, w których są oskarżani o przekraczanie uprawnień podczas interwencji.

- Bardzo chcielibyśmy, by była taka możliwość i wydaje się, że mamy coraz większe poparcie, także własnego środowiska. Policjanci chyba doszli już do tego, że jeżeli mogą być i są permanentnie nagrywani przez obywateli, to powinni dysponować własnym, niezależnym materiałem - tak, by móc go wykorzystać np. w postępowaniach skargowych – powiedział komendant. Jak wyjaśnił, bywa, że podczas policyjnej akcji nie ma świadków, jest tylko funkcjonariusz i osoba, wobec której taka interwencja jest podejmowana.

- Nie ma obiektywnego, niezależnego materiału, który broniłby funkcjonariusza. Co gorsza, zdarzają się przypadki, że policjanci sami próbują rejestrować takie zdarzenia, np. na swój telefon, dla własnego bezpieczeństwa - wyjaśnił.

Obecnie, zgodnie z prawem, funkcjonariusze mają możliwość rejestracji przeprowadzanych przez siebie czynności w miejscu publicznym lub w sytuacji, gdy zostanie to wcześniej zgłoszone i włączone - w ramach Kodeksu postępowania karnego - do protokołu np. z zatrzymania.

- Musimy mieć podstawę prawną do podejmowania takich działań w przestrzeni prywatnej. Pracujemy nad tym. Na razie jest taka możliwość jedynie w sytuacji nagrywania czynności procesowej, a przecież interwencje policyjne nie zawsze mają taki charakter – powiedział nadinsp. M. Działoszyński. Szef Policji wystąpił już w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych.

- Przeanalizowaliśmy przepisy, powołałem zespół, od antyterrorystów po prawników. Ustaliliśmy, że są obszary, gdzie to robiliśmy i robimy, ale nie do przejścia są dla nas sfery prywatne - podkreślił.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce?

Według komendanta policjanci biorący udział w interwencji mogliby być wyposażeni np. w małe kamery przypięte do mundurów, które rejestrowałyby zarówno obraz, jak i dźwięk. - Oczywiście są różne możliwości techniczne, w zależności od tego ile jest na to ma pieniędzy - albo jest rejestracja na urządzeniu, które się ma na sobie albo jest to przesyłane gdzieś do serwera i odkładane w bazach. To jest już kwestia rozwiązań technicznych - dodał.

W kamery wyposażona jest już m.in. partia paralizatorów, które trafiły do funkcjonariuszy. Od momentu, kiedy paralizator zostaje odbezpieczony, rejestrowana jest cała interwencja policjanta. KGP chce, by tego typu sprzęt miał każdy policyjny patrol interwencyjny.


Źródło: PAP

 
powrót
drukuj