Informacyjny Serwis Policyjny

O obezwładnieniu energią elektryczną

Zamieszczony Data publikacji 02.04.2014
Amerykański paralizator Taser wykorzystują policje 45 państw. Pierwsza generacja urządzeń pojawiła się w 1996 roku. Ich działanie oparte było jedynie za zadawaniu bólu. Po kilku latach dalszych prac opracowano model, który działa jedynie na mięśnie szkieletowe człowieka powodując ich całkowitą blokadę.

Istotną informacją jest fakt, że Taser może być stosowany do obezwładniania osób z wszczepionymi rozrusznikami serca. Natężenie prądu, jakie płynie do obezwładnianej osoby ma wartość 2 miliamperów.

Działanie Tasera polega na wyrzuceniu w stronę napastnika dwóch specjalnych igieł połączonych z paralizatorem. Dzięki nim możliwe jest przesłanie impulsu do osoby, która ma być obezwładniona. Wygenerowany impuls jest idealnie taki sam jak impuls przekazywany z mózgu do mięśni. Tasery najczęściej wykorzystuje się przy zatrzymywaniu osób z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi, wobec osób pod wpływem alkoholu i środków odurzających oraz wobec osób posiadających broń białą.

Już wkrótce polscy policjanci wyposażani będą w Tasery z wbudowaną kamerą wysokiej rozdzielczości, która rejestruje obraz w trakcie korzystania z urządzenia. Ta dodatkowa funkcjonalność, będzie bardzo pomocna przy późniejszym odtwarzaniu przebiegu interwencji z wykorzystaniem prądu elektrycznego do obezwładnienia niebezpiecznej osoby.

Tasery nie wyeliminują broni palnej; jest to jednak bardzo dobre uzupełnienie środków bezpośredniego przymusu, które ma do dyspozycji policjant w trakcie pełnienia służby.

Zobacz także: KGP planuje wyposażyć każdy patrol Policji w broń elektryczną z kamerą

 

Źródło: SP w Słupsku

 
Tagi: taser
powrót
drukuj