Informacyjny Serwis Policyjny

Kierownictwo KGP na święcie Biura Ochrony Rządu

Zamieszczony Data publikacji 13.06.2014
Wczoraj funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu obchodzili swoje święto. W tym roku uroczystości miały szczególny charakter. Obchodzono 90. rocznicę powołania tej formacji. W uroczystych obchodach wzięli udział przedstawiciele Policji.

Główne uroczystości odbyły się w czwartek w Pałacu na Wyspie w Łazienkach. W ceremonii uczestniczyli m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, były prezydent Lech Wałęsa, szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, rodziny funkcjonariuszy i kombatanci. Nie zabrakło też przedstawicieli Policji. W uroczystych obchodach wziął udział Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, jego zastępcy -  nadinsp. Krzysztof Gajewski i nadinsp. Wojciech Olbryś, a także Dyrektor Centralnego Biura Śledczego nadinsp. Igor Parfieniuk.

Podczas uroczystości 60 funkcjonariuszy BOR złożyło uroczyste ślubowanie rozpoczynając w ten sposób służbę w formacji. Wcześniej w Belwederze prezydent wręczył szefowi BOR nominację na stopień generała brygady.

Prezydent podziękował funkcjonariuszom BOR za niełatwą służbę i profesjonalizm. "Chciałbym szczególnie serdecznie podziękować funkcjonariuszom, którzy służyli i służą chroniąc placówki i funkcjonując tam, gdzie zagrożenie jest realne: w Iraku, w Afganistanie, tam, gdzie funkcjonariusze BOR są elementem bezpieczeństwa" - powiedział.

***

Do głównych zadań BOR należy ochrona osób i obiektów ważnych ze względu na dobro i interes państwa. Do tych osób należą: prezydent, marszałek Sejmu, marszałek Senatu, prezes Rady Ministrów, wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw wewnętrznych oraz minister spraw zagranicznych, a także byli prezydenci Polski, przedstawiciele delegacji państw obcych, przebywające na terytorium Polski i inne osoby "ważne ze względu na dobro państwa". Liczba funkcjonariuszy, którzy służą w BOR, nie jest ujawniana. Wiadomo, że 8 proc. z nich to kobiety. One także biorą udział w ochronie vip-ów.

Źródło: PAP

foto: Marek Krupa

Tagi: BOR

powrót
drukuj