Zbiórka krwi „SpoKREWnieni służbą” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Data publikacji: 15.03.2017

- Jesteśmy spokrewnieni służbą z tymi, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, żeby Polska mogła być wolna – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji ogólnopolskiej zbiórki krwi „SpoKREWnieni służbą”. W ramach tej akcji funkcjonariusze służb podległych MSWiA, w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, oddają krew chorym i ofiarom wypadków.

Akcja została zainaugurowana 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ta data została wybrana nieprzypadkowo. To święto państwowe ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski. Stawiali oni opór sowietyzacji i podporządkowaniu Ojczyzny Związkowi Radzieckiemu. – Jesteśmy spokrewnieni służbą z tymi, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, żeby Polska mogła być wolna. Dlatego dziś w czasach pokoju oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym, ale także staramy się pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują – chorym i ofiarom wypadków - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

Przed budynkiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji krew oddawali policjanci, strażacy, strażnicy graniczni oraz funkcjonariusze BOR. Szef MSWiA zaznaczył, że zbiórka krwi jest akcją ogólnopolską i choć zainicjowali ją funkcjonariusze, to może w niej wziąć udział każdy. - Zachęcam wszystkich do udziału w akcji „SpoKREWnieni służbą”. Akcja ma charakter otwarty. Oddawanie krwi to przekazywanie daru życia – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Ogólnopolska zbiórka krwi „SpoKREWnieni służbą” odbywa się pod patronatem szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka na terenie całej Polski. Krew będzie można oddawać podczas akcji w każdym województwie przez cały marzec. – Dziś krew można oddać przed siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy oraz przed Komendami Wojewódzkimi Policji w Krakowie i w Gdańsku. Najbliższe zbiórki w ramach naszej akcji to też m.in. zbiórka w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie już w ten piątek. I tak przez cały marzec w całej Polsce – zapowiedział minister.

Funkcjonariusze służb podległych MSWiA oddają krew od lat. Z własnej inicjatywy pomagają chorym i potrzebującym. W każdej ze służb działają kluby honorowych dawców krwi. Na przykład „Klub Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Głównej Straży Granicznej” istnieje od 5 lat.

Na stronie internetowej MSWiA i w mediach społecznościowych będziemy na bieżąco informowali, ile krwi udało się zebrać w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą”. 

Źródło: MSWiA

  • KWP w Szczecinie:

- "SpoKREWnieni służbą" w Szczecinie ►

- Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi "SpoKREWnieni służbą" ►

- „SpoKREWnieni służbą” – hołd dla jednych, krew dla drugich ►


- „SpoKREWnieni służbą” – Mobilny punkt poboru krwi stanął przed Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze ►

- „SpoKREWnieni służbą” – Mobilny punkt poboru krwi stanął przed słubicką komendą ►

- ,,SpoKREWnieni służbą" są także policjanci z Żar ►

- Ruszyła ogólnopolska akcja "SpoKREWnieni służbą” ►

- Policjanci oddali krew, w ramach ogólnopolskiej akcji „SpoKREWnieni służbą” ►

- Policjanci oddali krew, w ramach ogólnopolskiej akcji „SpoKREWnieni służbą” ►

  • KWP w Opolu:

- „SpoKREWnieni służbą” zbierają krew w Kędzierzynie – Koźlu ►

- Zbiórka krwi pod hasłem „SpoKREWnieni służbą” już w Opolu ►

- „SpoKREWnieni służbą” zbierali krew w Opolu ►

  • KWP w Bydgoszczy:

- Akcja "SpoKREWnieni służbą" w bydgoskiej komendzie ►


- „SpoKREWnieni służbą” w Nakle nad Notecią ►


- Mroteccy policjanci oddali krew ►


- Lipnowscy policjanci "spoKREWnieni służbą” ►

- "SpoKREWnieni służbą" w Aleksandrowie Kujawskim ►

- Mundurowi z Inowrocławia razem w akcji „spoKREWnieni służbą” ►