Informacyjny Serwis Policyjny

„Cyberprzestrzeń – nowe wyzwania i zagrożenia” - konferencja dla młodzieży

Zamieszczony Data publikacji 30.03.2017

Z inicjatywy p.o. Komendanta Stołecznego Policji oraz Wojewody Mazowieckiego, a także przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w warszawskim kinie Muranów zorganizowano dziś konferencję dla uczniów klas mundurowych z województwa mazowieckiego. Podczas konferencji przekazano informacje na temat świadomego i racjonalnego korzystania z internetu oraz bezpiecznych zachowań w sieci.

Konferencję poprzedził briefing, w którym udział wzięli: Komendant Stołeczny Policji młodszy inspektor dr Rafał Kubicki, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Marek Świszcz oraz Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej Wojciech Kamieniecki.

Pełniący obowiązki Komendanta Stołecznego Policji młodszy inspektor dr Rafał Kubicki podkreślił, że konferencja ma na celu podniesienie świadomości młodych ludzi w zakresie szeregu zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz racjonalnego zachowania podczas korzystania z sieci.

- Urządzenia cyfrowe, komputery i internet stanowią potężne narzędzie wykorzystywane do popełniania przestępstw o charakterze kryminalnym. Wykorzystanie dostępnych narzędzi informatycznych jest w dużym zainteresowaniu zarówno zorganizowanych grup przestępczych, jak i pojedynczych sprawców przestępstw. Wykorzystanie internetu i systemów teleinformatycznych daje duże, a w zasadzie nieograniczone pole do bezprawnego działania. Nasze spotkanie pokazuje, że wspólnie podejmujemy walkę z tego rodzaju zagrożeniami i chcemy przestrzec i uchronić przed nimi młodych ludzi.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera przyznał, że dzisiaj trudno nam sobie wyobrazić dzień bez korzystania z internetu.

- Codziennie wysyłamy maile, czytamy informacje, dokonujemy płatności. Przez to wszyscy jesteśmy narażeni na cyberataki i zainfekowanie urządzeń złośliwym oprogramowaniem. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są dzieci i młodzież. Dlatego apeluję, szczególnie do rodziców, aby zadbali o bezpieczne zachowania w sieci.

Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Marek Świszcz podkreślał natomiast, jak ważne jest współdziałanie z młodymi ludźmi, którzy z natury bardzo ufnie podchodzą do wielu spraw, nieopatrznie narażając się na zagrożenia.

- Wszystkim nam zależy, aby internet był przyjazny i bezpieczny. To z jednej strony wyzwanie, ale i obowiązek, który spoczywa na takich instytucjach jak NASK– powiedział Wojciech Kamieniecki - Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Podczas konferencji eksperci z Komendy Stołecznej Policji oraz NASK omówili zagadnienia związane z: prywatnością w sieci, niebezpiecznymi kontaktami, problematyką cyberprzemocy czy hejtu oraz sposobach reagowania. Ponadto zaprezentowana została idea i funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Warto dodać, że w Komendzie Stołecznej Policji od dwóch lat funkcjonuje wydział do walki z cyberprzestępczością. Jest najnowocześniejszą i najszybciej rozwijającą się policyjną komórką. Ma na koncie m.in. wiele spraw związanych z zagrożeniem zdrowia lub życia, zwłaszcza młodych ludzi, których desperacja skłania do czynów samobójczych. Dynamiczny rozwój i przewidywany dalszy wzrost przestępczości związanej z wykorzystaniem zaawansowanych technologii informatycznych powoduje, że walka z cyberprzestępczością to jedno z najważniejszych zadań Komendy Stołecznej Policji.

Przy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w ramach działań Polskiego Centrum Programu „Safer Internet” działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży pod numerem 116 111 (dostępny codziennie w godzinach 12-22) oraz infolinia dla rodziców i nauczycieli 800 100 100 (czynna 12-18).

(KSP / mw)

 

  • Konferencja o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni
  • Konferencja o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni
  • Konferencja o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni
  • Konferencja o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni
  • Konferencja o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni
  • Konferencja o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni
  • Konferencja o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni
  • Konferencja o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni
  • Konferencja o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni
Ładowanie odtwarzacza...
 
powrót
drukuj