Policjanci z Częstochowy propagują honorowe krwiodawstwo

Data publikacji: 20.04.2017

W Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie powstał Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. - To dla nas kolejna forma służby na rzecz społeczeństwa – podkreślają funkcjonariusze.

- W listopadzie ubiegłego roku do Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wpłynęło pismo dotyczące akcji „Nasza krew - nasza ojczyzna”. Chodziło w niej o honorową zbiórkę krwi wśród funkcjonariuszy policji – wspomina st. sierż. Kamil Sowiński z wydziału prewencji, prezes klubu. - Zaangażowaliśmy się w tę akcję. Równolegle prowadziliśmy zbiórkę czekolad, które otrzymujemy po oddaniu krwi oraz zbiórkę produktów szkolnych. Udało nam się zgromadzić ponad sto czekolad i ponad 100 zeszytów oraz innych produktów dla uczniów. Wszystko zostało przekazane do Domu Małego Dziecka w Częstochowie. Po tej akcji wraz z kolegami z Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie oraz z Niezależnych Związków Zawodowych Policjantów w Częstochowie wpadliśmy na pomysł, aby utworzyć Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża – wyjaśnia.

Klub został zarejestrowany 16 lutego. Już na starcie miał dziesięciu członków. Grono jednak powiększa się. Obecnie należy do niego ponad 20 osób. - Mamy trzech członków honorowych – jest to Komendant Miejski Policji w Częstochowie, Pierwszy Zastępca KMP oraz Naczelnik Wydziału Prewencji KMP – wylicza st. sierż Kamil Sowiński. - Poprzez klub chcemy propagować honorowe krwiodawstwo oraz przyczyniać się do ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Jest to jeden z naszych filarów służby dla społeczeństwa. Poza tym, chcemy przybliżać społeczeństwu nasz zawód i pokazać go z najlepszej strony. Nie chcemy kojarzyć się tylko z egzekwowaniem prawa. Jesteśmy przecież normalnymi ludźmi, którzy chcą pomagać innym – zaznacza st. sierż Kamil Sowiński.

Mimo że to dopiero początek działalności częstochowskich mundurowych na rzecz honorowego krwiodawstwo, prowadzony przez nich klub aktywnie włączył się w ogólnopolską akcję „SpoKREWnieni służbą", realizowaną pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Została ona zainaugurowana 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównymi adresatami akcji są policjanci, strażacy, żołnierze... wszyscy, którzy noszą mundur. Jednak krew może oddać każdy – mówi mł. asp. Wojciech Ziółkowski z wydziału prewencji. W naszym mieście krew można oddawać do 24 marca, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział w Częstochowie działającym przy Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny na Parkitce.

Warto zaznaczyć, że do klubu stworzonego przez policjantów może należeć każdy, nie tylko mundurowi. - Nasi członkowie są na bieżąco informowani o akcjach związanych z honorowym krwiodawstwem. Poza tym jako klub planujemy również własne inicjatywy – zapowiada st. sierż Kamil Sowiński. Aby zostać członkiem klubu oraz uzyskać niezbędne informacje, wystarczy wysłać e-mail na adres: kmpczestochowahdk@gmail.com lub skontaktować się z st.sierż. Kamilem Sowińskim z wydziału prewencji - tel. 34/3691336.

Źródło: KMP w Częstochowie