Policyjni ratownicy na ćwiczeniach

Data publikacji: 23.05.2017

W warsztatach „Przygotowanie zespołów medycznych policji do działań w sytuacji zagrożenia” uczestniczyli wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. Trzydniowe zajęcia zostały zorganizowane w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Celem warsztatów było podniesienie poziomu umiejętności udzielania pomocy medycznej przez funkcjonariuszy Policji w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia. Przez 3 dni policjanci szkolili się z taktyk i technik udzielania pomocy medycznej w niebezpiecznych sytuacjach z wykorzystaniem ambulansów   i specjalistycznego sprzętu medycznego będących na wyposażeniu Policji. W zajęciach udział wzięli policyjni wykładowcy ze Słupska, którzy na co dzień realizują problematykę pierwszej pomocy: nadkom. Sylwia Roda, sierż. Aleksander Ziobro oraz st. post. Andrzej Pawlukanis.

Praktycznym podsumowaniem warsztatów była symulacja zdarzenia masowego z udziałem autobusu wiozącego  uczniów, którego kierowca traci panowanie nad pojazdem i uderza w jadącą na sygnale karetkę pogotowia ratunkowego, a następnie taranuje osoby znajdujące się na przystanku. Na miejscu tego zdarzenia było około 70 poszkodowanych osób. W symulacji zdarzenia masowego udział wzięło blisko 60 policjantów - ratowników z zespołów medycznych Policji.

Zespoły medyczne odgrywają bardzo ważną rolę w Policji. Praca policyjnych ratowników widoczna jest przede wszystkim podczas imprez masowych, gdy podczas zamieszek udzielają pomocy rannym policjantom, a także osobom postronnym.

Źródło: Szkołą Policji w Słupsku