Informacyjny Serwis Policyjny

"Wisła 2017" służby ćwiczyły współdziałanie na wypadek powodzi

Zamieszczony Data publikacji 24.05.2017

Przez dwa dni strażacy, policjanci, żołnierze, przedstawiciele wielu służb i instytucji ćwiczyli współdziałanie na wypadek powodzi. Wojewódzkie ćwiczenia poświęcone roli i zadaniom administracji publicznej w organizacji i prowadzeniu działań minimalizujących skutki powodzi odbyły się na wałach wiślanych, w powiecie tarnobrzeskim. Działania koordynowała Wojewoda Podkarpacki.

Wczoraj w Baranowie Sandomierskim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej, strażacy, policjanci i żołnierze wzięli udział w naradzie, której tematem była "Rola i zadania administracji publicznej w organizacji i prowadzeniu działań minimalizujących skutki powodzi".

Gospodarzem była Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, która dokonała oceny stanu zabezpieczenia na wypadek powodzi oraz przedstawiła plany rozbudowy infrastruktury przeciwpowodziowej. Swoje wystąpienie miał też Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego, przedstawiciele inspekcji sanitarnych i weterynaryjnych. Podkarpacką Policję reprezentował insp. Zbigniew Sowa - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

Po części merytorycznej,  przyszedł czas na sprawdzenie się w terenie. W rejonie przeprawy promowej na Wiśle, na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego odbyło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe z udziałem wielu służb - policji, straży pożarnej, straży granicznej, żołnierzy i ratowników medycznych.

Scenariusz przewidywał akcję ratunkową człowieka, który wpadł do rzeki i został porwany przez jej nurt. Strażacy ruszyli z pomocą. Współdziałanie służb zaprezentowano też podczas symulowanej akcji ratowania osób uwięzionych na dachu. Ratownicy z pokładu śmigłowca Straży Granicznej podjęli osoby, które samodzielnie nie mogły się stamtąd wydostać. W tym czasie policjanci zabezpieczali drogi dojazdowe, tak aby ratownicy mogli błyskawicznie przemieścić się w zagrożony rejon. Te ćwiczenia były też okazją do zaprezentowania sprzętu wykorzystywanego do ewakuacji. Żołnierze pokazali między innymi możliwości transporterów pływających PTS.

Na wałach przeciwpowodziowych rzeki Babulówka w Baranowie Sandomierskim omówiono zagrożenia oraz sposoby zabezpieczenia urządzeń melioracyjnych, zwłaszcza wskutek cofającej się wezbranej wody. Zaprezentowano też specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas powodzi oraz sposób organizowania punktu przyjęcia ewakuowanych. 

Systematyczne szkolenie i wspólne ćwiczenie wielu służb pozwala przygotować się na wypadek zagrożenia. 

Źródło: KWP Rzeszów

 

  • ćwiczenia służb
  • ćwiczenia służb
  • ćwiczenia służb
  • ćwiczenia służb
  • ćwiczenia służb
  • ćwiczenia służb
  • ćwiczenia służb
  • ćwiczenia służb
 
powrót
drukuj