Policjanci oddziału prewencji dla dzieci niesłyszących

Data publikacji: 08.06.2017

We wtorek w katowickim oddziale prewencji gościły dzieci z ośrodka dla niesłyszących i słabosłyszących w Raciborzu. Policjanci z III Kompanii Prewencji dowodzonej przez asp. sztab. Piotra KIERCA, specjalnie dla dzieci przygotowali pokaz ćwiczeń pododdziału zwartego, sprzętu ochronnego i uzbrojenia. Po zakończonych ćwiczeniach goście otrzymali okolicznościowe dyplomy.

Pani Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu wystąpiła o umożliwienie spotkania klasy z policjantami OPP w Katowicach. Jednym z uczniów ośrodka jest Patryk - chłopak, który interesuje się służbami mundurowymi, a zwłaszcza Policją. Niestety, kiedy był noworodkiem stracił słuch. Na szczęście jego mama z całych sił walczy, aby wiódł normalne życie takie, jak jego słyszący rówieśnicy. Patryk, ze względu na swoje zainteresowania, był kilkukrotnie gościem tej jednostki. O zamiłowaniu do Policji dowiedzieli się również jego koledzy i koleżanki z klasy oraz grono pedagogiczne. Z powodu barier komunikacyjnych Patryka, nie był on w stanie w pełni przekazać rówieśnikom swojej pasji oraz opowiedzieć o trudach pracy policjantów. Wtedy zrodził się pomysł, by również pozostali uczniowie ośrodka mogli przyjechać do oddziału prewencji i poznać pracę policjantów oraz ich wyposażenie.

Uczniowie i wychowawcy mieli okazję zobaczyć uzbrojenie policyjne i sprzęt ochronny. Obejrzeli każdą jednostkę broni pod okiem instruktora strzelectwa, który przy okazji wyjaśniał zasady jej działania. Atrakcją dla młodych widzów był również pokaz działań pododdziału zwartego, dowodzonego przez komisarza Sławomira Karonia. Pokaz ten obejmował przejazd radiowozami w kolumnie, dynamiczne opuszczanie pojazdu, formowanie szyków oraz symulowane działania przywracania naruszonego porządku. Do działań włączono armatkę wodną oraz świece dymne.

Na zakończenie, zastępca dowódcy oddziału - mł. insp. Artur Maliszewski - wręczył uczestnikom pokazu okolicznościowe dyplomy.

Źródło: KWP Katowice