Finał Krajowy XXI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

Data publikacji: 08.06.2017

W dniach 6-7 czerwca br. na Torze Wyścigowym „Poznań” odbył się Finał Krajowy XXI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie poznańskiego Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu okazali się najlepsi w całym kraju.

Celem organizowanego od wielu lat Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego jest podnoszenie kultury motoryzacyjnej i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa młodzieży ponadgimnazjalnej, poprzez:

- popularyzowanie wśród młodzieży ponadgimnazjalnej znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej,

- kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,

- propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestnika ruchu drogowego,

- propagowanie i popularyzacja wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,

- przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych,

- inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Finał Krajowy został zorganizowany przez: Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w Poznaniu, przy współpracy: Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Koninie, Poznaniu, Kaliszu, Lesznie i Pile, Automobilklubu Wielkopolski w Poznaniu, Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu.

Finał wsparły: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komenda Główna Policji, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego

W zawodach udział wzięło 16 drużyn – zwycięzców eliminacji wojewódzkich.

Uczestnicy turnieju rywalizowali w siedmiu konkurencjach:

- test ze znajomości zasad i przepisów ruchu drogowego,

- test ze znajomości zasad obowiązujących na skrzyżowaniach,

- test z historii polskiej motoryzacji,

- sprawdzian z umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,

- sprawdzian z przygotowania pojazdu do jazdy (motoroweru, motocykla oraz samochodu osobowego),

- jazda sprawnościowa motorowerem na wyznaczonym torze,

- jazda sprawnościowa samochodem, tzw. „próba Stewarta”.

KLASYFIKACJA:

I miejsce i Puchar Prezesa Polskiego Związku Motorowego – Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu, w składzie: Dawid Dolata, Grzegorz Filoda i Dominik Szalaty; opiekun – Jacek Michalski.

II miejsce i Puchar Komendanta Głównego Policji – Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach (małopolskie), w składzie: Grzegorz Kasprzycki, Szymon Szymski i Jan Kucia; opiekun – Wojciech Tylko.

III miejsce i Puchar Ministra Infrastruktury i Budownictwa – I liceum Ogólnokształcące we Włoszczowej (świętokrzyskie), w składzie: Marcin Nowak, Adrian Józefowski i Karol Kukla; opiekun – Mariusz Marczewski.

Najlepszym zawodnikiem Turnieju został Grzegorz Filoda z Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu.

Finał Krajowy XXI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych był doskonałą okazją do wyróżnienia tych, którzy od wielu lat organizują turnieje o tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z tej okazji skrzętnie skorzystali: Prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Motorowego w Poznaniu – Pan Maciej Jankowski i Prezes Automobilklubu Wielkopolski, a jednocześnie Przewodniczący Krajowego Komitetu Organizacyjnego Turniejów Pan – Robert Werle.

Wśród zaproszonych gości znalazły się osoby, które od blisko 40 lat brali i biorą czynny udział w organizacji turniejów. W tym gronie nie zabrakło byłych i czynnych policjantów. Za wkład pracy i wieloletnie zaangażowanie w organizację Turniejów wyróżnieni zostali m.in. asp. szt. Katarzyna Sobolewska i asp. szt. Maciej Bednik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Okolicznościowe adresy odebrali również: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu – insp. Roman Kuster oraz Komendant Miejski Policji w Poznaniu – mł. insp. Maciej Nestoruk.


Źródło: KWP Poznań