Informacyjny Serwis Policyjny

Katastrofa w ruchu lądowym – wspólne ćwiczenia służb ratunkowych

Zamieszczony Data publikacji 09.06.2017

"Halo, Policja! Na ul. Mytnika w Koszalinie zderzyły się cztery pojazdy, w tym autokar. Są osoby ranne, potrzebna pomoc..."- takie zgłoszenie odebrał dzisiaj o godzinie 10:00 dyżurny koszalińskiej komendy. W stan gotowości postawione zostały wszystkie służby ratunkowe z terenu Koszalina. Tak rozpoczęły się wspólne ćwiczenia Policji i pozostałych służb współpracujących.

Zgodnie ze scenariuszem działań o godzinie 10:00 na ul. Mytnika doszło do upozorowanego zderzenia czterech pojazdów, w tym autokaru, motocykla i jak się później okazało również rowerzysty. Krótko po zdarzeniu dyżurni numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999 otrzymali zgłoszenia od świadków oraz uczestników katastrofy obrazujące sytuację. Natychmiast w miejsce wypadku skierowani zostali funkcjonariusze policji, straży pożarnej, straży miejskiej i ratownicy medyczni. Symulacja miała na celu wypracowanie i przećwiczenie odpowiednich działań w związku z takim zdarzeniem.

W akcji ratowniczej wzięło udział 23 policjantów, obecny był także prokurator oraz przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Jak się okazało, poszkodowanych w wyniku zdarzenia zostało 41 osób, wśród których 34 wymagało przewiezienia do szpitala. Niestety 7 osób, w tym troje dzieci, poniosło śmierć na miejscu.

Poszkodowanym pierwszej pomocy udzielili ratownicy medyczni. Osoby ciężko ranne przewiezione zostały do placówek medycznych w Koszalinie, Białogardzie i Sławnie. Jedną w stanie krytycznym przetransportowano śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Szczecina. Szybkie i skuteczne działanie straży pożarnej pozwoliło wydostać rannych uwięzionych w pojazdach. Na miejsce zostali również skierowani psychologowie.

Policjanci po rozpoznaniu sytuacji przystąpili do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. W trakcie działań mundurowi udzielali pomocy poszkodowanym, zabezpieczali miejsce katastrofy, ustalali tożsamość osób rannych, okoliczności zdarzenia i wykonywali oględziny. Po zakończeniu czynności policyjnych pojazdy biorące udział w wypadku zostały usunięte z jezdni.

Przez cały czas trwania działań ratowniczych policjanci z koszalińskiej drogówki organizowali objazd dla innych kierowców.

Przeprowadzenie takich symulacji ma na celu skoordynowanie działań wszystkich służb, w tym ratunkowych, po to by w warunkach realnego zagrożenia działać szybko i skutecznie.\

Źródło: KWP Szczecin

 

  • ćwiczenia służb ratunkowych
  • ćwiczenia służb ratunkowych
  • ćwiczenia służb ratunkowych
  • ćwiczenia służb ratunkowych
  • ćwiczenia służb ratunkowych
  • ćwiczenia służb ratunkowych
  • ćwiczenia służb ratunkowych
  • ćwiczenia służb ratunkowych
  • ćwiczenia służb ratunkowych
 
powrót
drukuj