Przed nami 40 finał centralny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Data publikacji: 09.06.2017

Od 12 do 14 czerwca 2017 r. w Nidzicy trwać będzie jubileuszowy – 40 finał centralny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Już dziś zapraszamy na to ogromnej rangi przedsięwzięcie - największe święto bezpieczeństwa w ruchu drogowym w województwie warmińsko-mazurskim.

Turnieje BRD mają już czterdziestoletnią tradycję. Niezmiennie od lat cieszą się  wielkim zainteresowaniem dzieci i młodzieży.  Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w szczególności poprzez:

  • Popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
  • Kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu.
  • Popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
  • Popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
  • Inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpieczeństwa w ruchu  drogowym.

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych rywalizują w poszczególnych etapach konkursu: szkolnym, powiatowym oraz wojewódzkim. Ukoronowaniem tych zmagań jest finał ogólnopolski.

- Mamy wielką przyjemność, jako województwo być gospodarzami tegorocznej edycji Turnieju Ogólnopolskiego - mówi mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie - tym większą, iż tegoroczne obchody to jubileuszowe - 40.

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są: Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury i Budownictwa, Przewodniczący Krajowej Rady BRD, Mariusz Błaszczak - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej, Andrzej Witkowski - Prezes Polskiego Związku Motorowego oraz nadinsp. Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Gustaw Marek Brzezin - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaangażował się w to wydarzenie.

12-14 czerwca – Nidzica stolicą bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Do Zespołu Szkół nr 3 w Nidzicy przyjadą najlepsze drużyny szkół podstawowych i gimnazjalnych  reprezentujące swoje województwa. 17 drużyn szkół podstawowych oraz 17 drużyn złożonych z gimnazjalistów będzie walczyć o zaszczytny tytuł najlepszych z najlepszych.

Uczniowie zmierzą się w konkurencjach:

  • miasteczko ruchu drogowego (jazda rowerem w miasteczku ruchu drogowego)
  • tor przeszkód (jazda rowerem na przygotowanym torze przeszkód)
  • test wiedzy
  • umiejętność udzielania pierwszej pomocy

Oprócz widowiskowych przejazdów po torze przeszkód i w miasteczku ruchu drogowego, organizatorzy przygotowali szereg ciekawych przedsięwzięć dla  uczestników i kibiców.  Pierwszego dnia – w poniedziałek o godz. 16.00 rozpocznie się Parada Uczestników XL Finału BRD na nidzicki Zamek, gdzie odbędzie się oficjalne rozpoczęcie. We wtorek  wszyscy zainteresowani będą mogli spotkać się z gośćmi specjalnymi - przedstawicielami sportów motoryzacyjnych: Marcinem Łukaszewskim, Magdą Duchanik, Jackiem Czachorem i Marcinem Szanter.

Wtorkowy harmonogram przedstawia się następująco:

10.00-12.30 - Jazda sprawnościowa po torze przeszkód w sali gimnastycznej (drużyny gimnazjum), równolegle jazda w miasteczku ruchu drogowego (szkoły podstawowe)

10.00-12.30 - Zadanie praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla drużyn szkół podstawowych

13.00-15.30 - Zadanie praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla drużyn szkół gimnazjalnych

13.00-15.30 - Jazda sprawnościowa po torze przeszkód w sali gimnastycznej (szkoły podstawowe), równolegle jazda w miasteczku ruchu drogowego (drużyny gimnazjum)

15.30-18.00 - Spotkanie uczestników turnieju oraz kibiców z gośćmi specjalnymi, przedstawicielami sportów motoryzacyjnych: Marcin Łukaszewski, Magda Duchanik, Jacek Czachor, Marcin Szanter

- Symulator dachowania (WORD Olsztyn)

- Piękne klasyki – pokaz starych samochodów
 

W środę o godzinie 17.30 w Hali Widowiskowo- Sportowej przy ul. Polnej 8 w Nidzicy odbędzie się oficjalne zakończenie Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Źródło: KWP Olsztyn