Wiedza, skuteczność, profesjonalizm – lubuski Turniej Par Patrolowych rozstrzygnięty

Data publikacji: 22.06.2017

W Komendzie Powiatowej Policji w Świebodzinie odbył się wojewódzki finał Turnieju Par Patrolowych. Brali w nim udział finaliści etapów powiatowych z komend garnizonu lubuskiego. Policjanci zmagali się w trzech konkurencjach: teście wiedzy, teście sprawności fizycznej oraz teście strzeleckim. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała Lubuską Policję w finale krajowym.

Policjanci z Ogniwa Patrolowo–Interwencyjnego są jednymi z najbardziej rozpoznawanych funkcjonariuszy. To właśnie oni na co dzień patrolują ulice miast dbając o bezpieczeństwo mieszkańców i reagując na łamanie prawa. Są to policjanci, którzy jako pierwsi zjawiają się na miejscu zdarzenia, dlatego też muszą wykazać się niejednokrotnie ogromną wiedzą i profesjonalizmem.

Pary patrolowe mogły wykazać się swoimi umiejętnościami podczas zorganizowanego w Świebodzinie turnieju. Pierwszym etapem konkursu było zwycięstwo w eliminacjach powiatowych. Najlepsze pary następnie zmagały się  w finale wojewódzkim. W tym roku gospodarzami turnieju „Czar Par” byli policjanci ze Świebodzina. Mundurowi musieli się zmierzyć w trzech konkurencjach. Pierwszą z nich był test wiedzy. W zakresie pytań znalazły się zagadnienia z: pierwszej pomocy medycznej, przepisów dotyczących używania siły fizycznej, środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej, przepisów obejmujących Kodeks Karny oraz Kodeks Wykroczeń, zabezpieczania miejsca zdarzenia oraz dowodów, a także wiele innych. Drugim etapem był test sprawności fizycznej. Policjanci w pełnym wyposażeniu - z kamizelką kuloodporną – musieli pokonać w jak najszybszym czasie tor przeszkód. Działać musieli wspólnie, ponieważ dopiero kiedy obaj znaleźli się na linii mety komisja zatrzymywała stoper. Ostatnim elementem był test strzelecki. Policjanci podczas tego etapu musieli się wykazać celnością, ale także znajomością przepisów, zasad bezpieczeństwa oraz obsługi broni palnej. Każdy z uczestników etapu wojewódzkiego już w pewnym sensie jest zwycięzcą, ponieważ jego obecność na turnieju oznacza, że ma dużą wiedzę i umiejętności w zakresie wykonywania swoich obowiązków. Tegorocznym zwycięzca wojewódzkiego etapu turnieju Par Patrolowych została drużyna z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze w składzie: st. sierż. Paweł Krembuszewski oraz post. Maciej Wójcik. Drugie miejsce zajęła drużyna z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich w składzie st. post. Marek Warchoł oraz. post. Ariel Paszkowski. Miejsce na podium przypadło także drużynie z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli w składzie: st. post Rafał Wójcik oraz post. Sebastian Sobol. Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwali funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Gorzowie Wlkp. Zwycięzcom, ale i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

Źródło: KWP Gorzów Wlkp.