Parada rowerowa na ulicach Warszawy

Data publikacji: 27.06.2017

Biuro Ruchu Drogowego KGP wraz z Komendą Stołeczną Policji organizuje 1 lipca 2017 roku „Paradę rowerową”. Jest to inicjatywa skierowana do wszystkich rowerzystów, zarówno dorosłych jak i dzieci, bo te ostatnie są szczególnymi miłośnikami rowerów. Odbywać się będzie ona w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W tym dniu zapraszamy wszystkich miłośników rowerów o godz. 10.30 na zbiórkę przy ulicy Broniwoja w Warszawie, obok siedziby Komendy Głównej Policji. Stamtąd wyruszy kolumna wszystkich rowerzystów, którzy będą chcieli wziąć udział w Paradzie ulicami Warszawy na trasie: Puławska – Pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – Pl.Bankowy – Andersa – Komenda Stołeczna Policji.

W miejscu, do którego dojadą rowerzyści, przy Komendzie Stołecznej Policji, zostanie zorganizowany piknik edukacyjny, na którym na wszystkich zainteresowanych czekać będą liczne atrakcje: wystawa sprzętu policyjnego i Straży Pożarnej, symulator dachowania i zderzeń, miasteczko edukacyjne na którym dzieci będą mogły trenować jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego oraz ćwiczyć technikę jazdy rowerem na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Dla najmłodszych zostaną też zorganizowane konkursy z nagrodami.

Nie bez przyczyny piknik poświęcony będzie bezpieczeństwu rowerzystów albowiem korzystanie z roweru wiąże się nie tylko z przyjemnością ale też z przestrzeganiem zasad i przepisów ruchu drogowego. O tym aspekcie powinni pamiętać miłośnicy dwóch kółek.

Ponieważ rower nie wymaga rejestracji, trudno jest stwierdzić ile osób posiada w Polsce te pojazdy i jak często z nich korzysta. Nasilenie ruchu rowerowego jest jednak dostrzegalne „gołym okiem”. Polska w ostatnich latach przeżywa wręcz boom rowerowy o czym świadczą wyniki sprzedaży. W 2016 roku wyniosła ona na naszym rynku około miliona sztuk, podobnie było w roku 2015 i 2014. Wynika z tego, że Polacy chcą uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzyści. Niestety nie zawsze nasze drogi są dla nich bezpieczne.

W 2016 roku rowerzyści uczestniczyli w 4 737 wypadkach drogowych, w których zginęło 271 rowerzystów, a rannych zostało 4 298 osób.

Większość wypadków z udziałem rowerzystów miała miejsce na obszarze zabudowanym – 4 075, jednak poza obszarem zabudowanym wypadki cechowały się bardzo wysoką ofiarochłonnością.

W okresie od stycznia do maja 2017 roku rowerzyści uczestniczyli w 2628 wypadkach, w których zginęło 138 rowerzystów a 2379 zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami tych zdarzeń było nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, a ponadto nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się nie tylko do podniesienia poziomu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są rowerzyści, ale także do wzrostu świadomości wszystkich uczestników ruchu w zakresie bezpiecznego użytkowania dróg.

Akcja na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów będzie miała charakter ogólnopolski. W najbliższy weekend poszczególne Komendy Wojewódzkie Policji także będą organizowały wydarzenia o charakterze edukacyjny, które mają przypominać uczestnikom ruchu drogowego, że jazda na rowerze dostarcza wielu wrażeń, ale też jest związana z zagrożeniami.

(BRD KGP)