Sukces Orkiestry Reprezentacyjnej Policji na festiwalu policyjnych orkiestr w Pradze

Data publikacji: 04.07.2017

Orkiestra Reprezentacyjna Policji uczestniczyła w dwudniowym festiwalu orkiestr policyjnych w Pradze, prezentując publiczności artystyczne oblicze policyjnej służby, inne niż znane nam na co dzień.

Praga była gospodarzem dwunastego Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Policyjnych FESTPOL 2017, którego organizatorem jest Policja Republiki Czeskiej. Festiwal ten co dwa lata gości w stolicy Czech.

Przez wszystkie te lata uczestniczyło w nim setki muzyków – policjantów, nie tylko z Europy. Wydarzenie to weszło na stałe do imprez kulturalnych Pragi i zdążyło już zaskarbić sobie rzecze fanów, którzy tłumnie podziwiają popisy policyjnych muzyków.

W tym roku, w dniach 30 czerwca – 1 lipca na zaproszenie strony czeskiej w festiwalu udział wzięły policyjne orkiestry państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji, Węgier oraz Polski. Muzyka policyjnych orkiestr wybrzmiewała w różnych częściach stolicy Czech a finałem był wspólny koncert na przepięknej praskiej starówce.

Festiwal ten pokazuje społeczeństwu, że w służbie policjanta jest miejsce na szlachetną działalność kulturalną, której nie widać na co dzień. Po trudach odpowiedzialnej codziennej służby potrzebne jest odprężenie psychiczne, które niesie ze sobą muzyka. To także promocja wizerunku Policji, która w ten sposób wspiera wiele inicjatyw zarówno w kraju jaki i za granicą.

Podziękowania za koncerty z rąk burmistrza Pragi otrzymał kapelmistrz mł. insp. Janusz Trzepizur oraz kom. Artur Duszak - zastępca naczelnika Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego GKGP. 

(Wydział ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu Komendanta Głównego Policji)