Informacyjny Serwis Policyjny

Informacyjny Serwis Policyjny

Dodatkowe policyjne patrole na Pomorzu

Zamieszczony Data publikacji 12.07.2017

Trwa kolejna tura praktyk słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego. Policjanci, którzy wkrótce zakończą szkolenie, pełnili już swoje pierwsze służby w terenie pod okiem starszych kolegów. Adeptów policyjnego rzemiosła spotkać można między innymi w Koszalinie i Słupsku.

Praktyki młodych policjantów odbywają się pod koniec szkolenia zawodowego podstawowego, które przejść musi obowiązkowo każdy policjant rozpoczynający służbę. Słuchacze dysponują już wtedy niezbędną wiedzą teoretyczną i umiejętnościami, które można zweryfikować podczas normalnej służby. Dowódcą każdego z takich patroli jest policjant z jednostki terenowej, który zna specyfikę terenu i w odpowiedni sposób potrafi ukierunkować działania młodych funkcjonariuszy.

Wspólnie z policjantami z jednostek terenowych Koszalina i Słupska słuchacze patrolują między innymi główne ciągi komunikacyjne, parki, place zabaw oraz newralgiczne obszary, które mieszkańcy zgłosili za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku skierowani zostali również do Posterunku Policji w Mielnie, gdzie wspierają funkcjonariuszy, którzy na co dzień pełnią służbę w pasie nadmorskim. Do ich zadań należy przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo wypoczywających turystów i mieszkańców gminy. Policjanci dyslokowani są także w rejon mieleńskiej promenady, okolice dyskotek i lokali rozrywkowych.

Udział w trwających właśnie praktykach wzięli także policjanci z Litewskiej Szkoły Policji w Kownie, którzy przez dwa tygodnie przyglądali się systemowi kształcenia nowych polskich policyjnych kadr. Litwini mieli między innymi możliwość asystowania patrolom prewencji podczas służby na terenie Słupska i Kobylnicy.

Głównym zadaniem patroli jest reagowanie na wykroczenia najbardziej uciążliwe dla mieszkańców, takich jak na przykład spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, zakłócanie porządku publicznego, nieprawidłowe parkowanie czy żebractwo. Dzięki wspólnym patrolom Komisariaty Policji mogą wysłać w teren więcej patroli, widok większej liczby policjantów jest także pozytywnie odbierany przez mieszkańców.

Zawód policjanta to zawód specyficzny; teoria jest ważna, ale dopiero praktyka w terenie daje słuchaczom możliwość nauki czynności, które będą podejmować na co dzień, po powrocie do swojej jednostki macierzystej.

Źródło: Szkoła Policji w Słupsku

 

  • policjanci podczas wspólnych patroli
  • policjanci podczas wspólnych patroli
  • policjanci podczas wspólnych patroli
  • policjanci podczas wspólnych patroli
  • policjanci podczas wspólnych patroli
  • policjanci podczas wspólnych patroli
 
powrót
drukuj