Express(owa) pomoc w Żorach

Data publikacji: 21.08.2017

W miniony weekend mieszkańcy Żor mogli dowiedzieć się jak skutecznie udzielić pomocy ofiarom wypadku drogowego pamiętając o swoim bezpieczeństwie. Wszystko to za sprawą akcji pt. "Express(owa) pomoc", do której mundurowi przyłączyli się wraz z ratownikami medycznymi z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Trzecia odsłona wakacyjnego projektu odbyła się na żorskim rynku, a wcześniej uczestniczyli w niej m.in. mieszkańcy pobliskiego Rybnika.

Kierujący pojazdem lub inny uczestnik wypadku drogowego mają obowiązek udzielić pomocy jego ofiarom, i to nie tylko moralny, ale i ustawowy. Nieudzielenie tej pomocy jest bowiem wykroczeniem zagrożonym karą grzywny lub karą aresztu, ale przede wszystkim zmniejsza szansę na przeżycie osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Choć coraz więcej osób niesie pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych, to odsetek tych, którzy nie podejmują żadnych działań jest nadal niepokojący. Osoby te często nie potrafią udzielić pierwszej pomocy, bądź jak tłumaczą obawiają się podjąć jakiekolwiek czynności ratujące życie.

Projekt Radia Express pt. "Express(owa) pomoc" ma właśnie na celu to zmienić. Redaktorzy stacji odwiedzają wybrane miasta i zachęcają mieszkańców do udziału w warsztatach "pod chmurką". Wtórują im policjanci oraz ratownicy madyczni z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. W Żorach odbyła się trzecia odsłona akcji.

Mundurowi z ratownikami medycznymi udzielali instruktażu dotyczącego zachowania na miejscu wypadku podkreślając, że niosący pomoc muszą zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Uczyli jak powiadamiać służby ratownicze, jak sprawdzać reakcje poszkodowanego i jak ewentualnie przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wskazywali także na konieczność zabezpieczenia miejsca zdarzenia i instruowali na temat zachowania się do czasu przybycia odpowiednich służb.

Każdy z uczestników akcji nie tylko miał możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale i praktycznego jej "przećwiczenia" na manekinie szkoleniowym. Zainteresowani mogli ponadto spróbować swoich sił wykonując zadania zręcznościowe w alkogoglach imitujących stan po spożyciu alkoholu oraz wysłuchać porad na temat zagrożeń w ruchu drogowym.

Akcję na żorskim rynku wsparli zarówno żorscy profilaktycy, jak i dzielnicowi oraz policjanci z miejscowej drogówki.

Źródło: KWP Katowice