Piękny gest młodych policjantów

Data publikacji: 12.09.2017

Kilkadziesiąt litrów krwi oddali młodzi policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku. Osoby, które rozpoczynają dopiero swoją policyjną karierę chcą także w takiej formie służyć społeczeństwu, czyli nam wszystkim, zgodnie z hasłem „Pomagać i chronić”.

Policjanci oddający krew podkreślają że taki gest jest wpisany w etos zawodu policjanta, którego powołaniem jest służba społeczeństwu. Akcja nie jest wyłącznie nastawiona na uzyskanie pobrania założonej ilości krwi, policjanci chcą promować bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.
Wśród mundurowych oddających krew, wiele osób zrobiło to po raz pierwszy w życiu. Pierwszy strach przed igłą i strzykawką bardzo szybko ustępuje miejsca satysfakcji, że w taki właśnie sposób można pomóc innym, a czasami być może również uratować życie.

Policjanci, którzy po raz pierwszy oddali krew otrzymali również Książeczki Honorowego Krwiodawcy. Natomiast funkcjonariusze, którzy oddali krew w słupskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przynajmniej dwukrotnie otrzymują dodatkowo Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi. Dokument ten umożliwia oddawanie i pobieranie krwi bez wcześniejszych badań wstępnych, co w sytuacjach krytycznych może nawet uratować życie.

Organizatorzy akcji, policjanci z Klubu HDK PCK przy słupskiej Szkole Policji, podkreślają także wyjątkowe zdyscyplinowanie słuchaczy, którzy odpowiedzialnie podeszli do akcji oddawania krwi. Wśród rozpoczętej w ostatnich dniach edycji szkolenia zawodowego podstawowego znalazły się osoby, które wcześniej pełniły służbę między innymi w Ochotniczej Straży Pożarnej i w Służbie Więziennej.

Podczas akcji oddawania krwi zarejestrowały się 84 osoby.
Łącznie zebrano 31,75 litra krwi.