Operacja PANGEA X

Data publikacji: 27.09.2017

Już po raz dziesiąty pod auspicjami INTERPOLU przeprowadzona została akcja PANGEA wymierzona w proceder handlu nielegalnymi lub podrabianymi lekami i produktami oraz sprzętem medycznym. Działania prowadzone były na terenie 123 państw, przy zaangażowaniu 197 organów policji, służb celnych i ochrony zdrowia. Polskie służby biorą w niej udział od 2009 roku.

W działaniach obok Policji zaangażowane były: Straż Graniczna, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. W ramach operacji funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji we współpracy z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i służbami z Czech, Słowacji, Ukrainy rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o wyprowadzanie leków z legalnego obrotu, odzyskiwanie z nich pseudoefedryny i produkcję metamfetaminy. Efektem wspólnych działań jest zatrzymanie 44 osób, likwidacja 3 laboratoriów metamfetaminy i plantacji marihuany. Szczegółowo o tej realizacji informowaliśmy na początku września: ROZBITY MIĘDZYNARODOWY GANG NARKOTYKOWY.

Efektem operacji PANGEA jest wszczęcie 1.058 śledztw, 3.584 stron internetowych zostało zablokowanych, a ponad 3.000 stron z reklamami nielegalnych farmaceutyków zostało zawieszonych.

Wśród fałszywych i nielegalnych leków przechwyconych podczas międzynarodowych działań były suplementy diety, pigułki zmniejszające ból, leki na padaczkę, tabletki dysfunkcyjne erekcji, leki psychotropowe i produkty odżywcze.

Oprócz leków operacja PANGEA X koncentrowała się także na sprzedaży nielegalnych urządzeń i środków medycznych, takich jak urządzenia dentystyczne i implanty, prezerwatywy, strzykawki, paski testowe medyczne i sprzęt chirurgiczny.

W wyniku prowadzonych na całym świecie działań odzyskano specjalistyczne sprzęty o wartości pół miliona dolarów amerykańskich, zaś wartość zabezpieczonych potencjalnie niebezpiecznych leków to ponad 51 milionów USD. Zatrzymano około 400 osób.

Więcej o operacji PANGEA X można przeczytać TUTAJ.

(KGP / INTERPOL / SG / dm)