Aplikacje mobilne – przyszłość czy teraźniejszość ?

Data publikacji: 13.11.2017

Moja Komenda, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa czy Regionalny System Ostrzegania to aplikacje, które w ostatnim czasie znacznie usprawniły kontakt społeczeństwa z policjantami. Studenci Wyższej Szkoły Bankowej mieli okazję uczestniczyć w serii wykładów poświęconych ich funkcjonowaniu. Zajęcia ze studentami przeprowadził Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Opolu – nadkom. Hubert Adamek.

Zajęcia rozpoczęły się od profilaktyki dotyczącej oszustw „na wnuczka i policjanta”, do której wykorzystywana jest aplikacja MSWiA - Regionalny System Ostrzegania. Dzięki współpracy opolskich policjantów z Urzędem Wojewódzkim - administratorem systemu na Opolszczyźnie - możliwe jest natychmiastowe informowanie wszystkich użytkowników aplikacji o zagrożeniu tego rodzaju oszustwami. A jak działa to w praktyce, młodzi ludzie mogli się przekonać, instalując ją na swoich telefonach.

Kolejną aplikacją, o której mogli usłyszeć studenci była Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za jej pomocą każdy może poinformować policjantów o niebezpiecznym zjawisku, które ma miejsce w danym rejonie. Następnie funkcjonariusze sprawdzają zgłoszenia i reagują jeżeli doszło do łamania prawa. Jednak nie jest to narzędzie powodujące natychmiastową interwencję Policji – to tego wciąż służy numer alarmowy 997 i 112.

Z kolei dzięki aplikacji Moja Komenda - w bardzo łatwy i przystępny sposób możemy skontaktować się ze swoim dzielnicowym, ustalić gdzie znajduje się najbliższa jednostka Policji, a nawet wykorzystać moduł nawigacji, aby szybko i bez problemu do niej dojechać.

Dzięki takim działaniom policjanci są bliżej lokalnej społeczności i mogą lepiej zrozumieć jej problemy i oczekiwania.