SPECJALISTYCZNY DRON TRAFIA DO LUBUSKIEJ POLICJI

Data publikacji: 20.12.2017

Wart ponad 80 tysięcy bezzałogowy statek powietrzny został przekazany przez Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbietę Polak dla Lubuskiej Policji. Profesjonalny dron będzie odtąd wykorzystywany do wsparcia działań operacyjno – rozpoznawczych i poszukiwawczo – ratowniczych. To już kolejny gest ze strony zarządu Urzędu Marszałkowskiego, który cyklicznie wspiera lubuskich stróżów prawa sprzętem służącym do zapewnienia bezpieczeństwa.

Po wielokrotnych inicjatywach związanych z przekazywaniem m.in. narkotesterów przez teraz Lubuska Policja mogła liczyć na przekazanie profesjonalnego i specjalistycznego sprzętu jakim jest bezzałogowy statek powietrzny potocznie nazywany dronem. Potrzeby zakupu tego rodzaju urządzenia pojawiły się już kilka miesięcy temu i znalazły akceptację w Urzędzie Marszałkowskim. Specyfikacja techniczna drona została stworzona przez specjalistów z Wydziału Łączności i Informatyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. i ostatecznie przekazana do realizacji do Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Wraz z zakupem drona przeszkolonych zostało łącznie 4 policjantów, który z zgodnie z Prawem Lotniczym przeszli odpowiednie procedury związane z uzyskaniem licencji uprawniającej do pilotowania bezzałogowego statku powietrznego. W środę /20 grudnia/ w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Marszałek Województwa Lubuskiego-Elżbieta Polak uroczyście przekazała urządzenie na ręce I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Krzysztofa Sidorowicza.

Profesjonalny dron będzie odtąd wykorzystywany do wsparcia działań operacyjno – rozpoznawczych i poszukiwawczo – ratowniczych. Przekładając to na praktykę wiąże się to z odnajdywaniem osób zaginionych, dokładną lustracją terenu, służbą przy zabezpieczeniach  licznych imprez masowych, regulacją ruchu drogowego czy wykorzystaniem do rejestracji działań policyjnych.

Dron posiada sześciowirnikową platformę latającą, pozwalającą na awaryjny system lotu z uszkodzonym silnikiem, wyposażoną w kamerę optyczną o wysokiej rozdzielczości z 18-krotnym przybliżeniem oraz drugą kamerę termowizyjną, pakiety baterii zapewniające ciągłą pracę drona, dwa niezależne pulpity sterownicze zarówno dla operatora kamery, jak i pilota. Istotną cechą urządzenia jest także zaprogramowanie trasy lotu z możliwością jednoczesnego zbierania informacji w postaci zdjęć i filmów. Sprzęt ten dotrze tam, gdzie nie zawsze jest możliwość wysłania policjantów. Ponadto w krótkim czasie daje precyzyjny obraz tego co w naturalnych warunkach wiązłoby się z pokonaniem wielu kilometrów i czasem czasu, który w wielu sytuacjach jest cechą decydującą o zdrowi i życiu ludzi.

Po wielu udanych inwestycjach, liczymy, że nie jest to ostatnie wsparcie udzielone przez Urząd Marszałkowski, służące poprawie bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubuskiego.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

sierż. szt. Maciej Kimet