Ruszyło szkolenie psów tropiących osoby według założeń mantrailingu

Data publikacji: 10.04.2018

Od 3 kwietnia br. siedmiu funkcjonariuszy Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach rozpoczęło na terenie Niemiec realizację pierwszego etapu szkolenia dotyczącego tresury psów tropiących osoby według założeń mantrailingu. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Policją niemiecką, na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Komendantem Centrum Szkolenia Policji w Legionowie a Dyrektorem Prezydium Oddziałów Prewencji Policji w Saksonii.

Policjanci Centrum Szkolenia Policji zostali bardzo gorąco powitani przez Dowódcę Pierwszego Oddziału Prewencji Policji w Dreźnie pana Uwe Kilza. Zostali zapoznani z organizacją tej jednostki Policji oraz zadaniami realizowanymi w codziennej służbie przez niemieckich kolegów. Miejsce to będzie dla naszych funkcjonariuszy bazą noclegową przez najbliższe 3 tygodnie.

Aklimatyzacja na terenie Niemiec nastąpiła bardzo szybko i już kolejnego dnia 4 kwietnia 2018 r. na terenie Szkoły Psów Służbowych Policji w Saksonii nastąpiło przekazanie psów tropiących osoby, które będą podlegały tresurze w ramach wymienionego szkolenia. W przekazaniu psów ze strony Policji niemieckiej uczestniczył Kierownik Szkoły Psów Służbowych Saksonii pan Jens Noack, natomiast Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji reprezentował instruktor st. asp. Rafał Tarnik

Od tego momentu ruszyło bardzo intensywne szkolenie. Obejmuje ono staż instruktorski, w trakcie którego przewodnikom zostaną przekazane wiadomości na temat wychowywania szczeniąt oraz taktyki i techniki używania psów tropiących osoby w działaniach policyjnych, a także praktyczną tresurę psów.

Realizacja tego szkolenia, we współpracy z Policją niemiecką, to nie tylko szansa doskonalenia specjalistycznej wiedzy i umiejętności poszczególnych przewodników psów służbowych, ale także perspektywa rozwoju całej kynologii policyjnej w naszym kraju w dziedzinie tej nowatorskiej metody szkolenia.

Tekst i zdjęcia: st. asp. Rafał Tarnik/ZKP CSP w Legionowie