Być policjantem to coś więcej niż tylko praca. Maturzyści z wizytą w Komendzie Wojewódzkiej

Data publikacji: 18.04.2018

O tym, że służba w Policji niesie za sobą spektrum możliwości i kierunków rozwoju mogli przekonać się tegoroczni maturzyści z Sulęcina. Z inicjatywy I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie mł. insp. Mirosława Kędziory we wtorek (17 kwietnia) uczniowie klas maturalnych, w tym również klasy o profilu policyjnym Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie zawitali w progach Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Dzień przed planowanym wyjazdem, mł. insp. Mirosław Kędziora spotkał się z młodzieżą w świetlicy szkolnej. Opierając się na prezentacji multimedialnej omówił rys historyczny formacji, rodzaje służb w Policji, etapy postępowania kwalifikacyjnego oraz możliwości rozwoju jakie stoją przed osobami chcącymi wstąpić w nasze szeregi. Wizytę w Komendzie Wojewódzkiej Policji uczniowie zaczęli od spotkania z Policjantami Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Panowie w pełnym umundurowaniu zrobili niebywałe wrażenie na zwiedzających. Młodzież mogła na własnych mięśniach poczuć ciężar kamizelki taktycznej oraz tarczy balistycznej. Mało kto ma możliwość przekonania się, że samo trzymanie broni dużego kalibru stanowi spore wyzwanie, co zgodnie przyznali maturzyści. Policjanci SPAP opowiedzieli o tym, jak wygląda ich codzienna praca oraz jak przebiega cały proces rekrutacji. Następnym punktem programu była wizyta w Sztabie Policji. Młodzież mogła na własne oczy zobaczyć jak wygląda wojewódzkie stanowisko kierowania oraz praca oficerów dyżurnych. Dowiedzieli się oni jak duża odpowiedzialność spoczywa na osobach koordynujących pracę jednostek podległych oraz za pomocą jakiego sprzętu dyżurni nadzorują pracę całego województwa. Kolejnym miejscem, które uczniowie mieli okazję odwiedzić było Laboratorium Kryminalistyczne. Biegli z zakresu informatyki zaprosili młodzież do swojej pracowni. Przy okazji zwiedzania wysłuchali oni wykładu odnośnie niebezpieczeństw jakie niesie za sobą umieszczanie nieprzemyślanych treści w Internecie. Niebywałe wrażenie na maturzystach zrobiły informacje dotyczące wykorzystywania danych, które dobrowolnie udostępniamy za pomocą różnego rodzaju aplikacji. Pracownia chemiczna była kolejnym punktem programu. Sprzęt jaki zobaczyli uczniowie wzbudził ogromne zaciekawienie. Wysłuchali oni również wykładu biegłego, który omówił wpływ substancji zabronionych na organizm człowieka. Pracownia wizualizacji śladów oraz pracownia identyfikacji śladów pozwoliły poczuć się zwiedzającym jak w filmie. Najnowocześniejszy sprzęt z dziedziny daktyloskopii oraz techniki ujawniania śladów wzbudził niemałe zainteresowanie.

Maturzyści opuścili progi Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim z przeświadczeniem, że służba w Policji to coś znacznie więcej niż tylko praca. Możliwości rozwoju oraz mnogość dziedzin, w których mogliby realizować się zawodowo to mocne argumenty na „tak” przy podejmowaniu decyzji o wstąpieniu w policyjne szeregi. Organizacja wyjazdu to efekt współpracy pomiędzy sulęcińską jednostką, dyrekcją szkoły oraz Wydziałem Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. Jego głównym celem było pokazanie młodym ludziom, którzy stoją u progu dorosłości, że jeżeli szukają pracy, która będzie inna od wszystkich, ciekawa, a zarazem dająca możliwości rozwoju – to Policja jest miejscem dla nich.

 

Źródło: st. post. Klaudia Richter

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.12 MB)