Białostoccy policjanci szkolili kierowców z grupy ratowniczej "Nadzieja"

Data publikacji: 04.07.2018

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku zorganizowali szkolenie, w którym wzięli udział wszyscy kierowcy Grupy Ratowniczej Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom „Nadzieja”. Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim podniesienie umiejętności kierowców-ratowników, związanych z prowadzeniem pojazdów uprzywilejowanych. Nie zabrakło też wiedzy specjalistycznej dotyczącej zasad poruszania się tymi pojazdami.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku zorganizowali szkolenie dla ratowników z Grupy Ratowniczej Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom „Nadzieja”. Podczas części teoretycznej, kierowcy-ratownicy, przypomnieli sobie wynikające z przepisów prawa obowiązki i przywileje kierowców pojazdów uprzywilejowanych.

Kolejnym etapem szkolenia była część praktyczna, która odbyła się na terenie placu KPKM w Białymstoku przy ulicy Składowej. Uczestnicy doskonalili swoje umiejętności prowadzenia auta przednionapędowego na śliskiej nawierzchni, której efekt potęgowały zamontowane troleje. Kierowanie takim samochodem już na pierwszym biegu daje wrażenie jazdy z dużą prędkością. Ratownicy nauczyli się pokonywać wyznaczoną trasę i kontrolować poślizg pojazdu a także to, jak bezpiecznie z niego wyjść. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, a złe warunki atmosferyczne dodatkowo zmniejszały przyczepność pojazdu. Zdobyte doświadczenia pozwolą uniknąć niebezpiecznych sytuacji i bezpiecznie prowadzić pojazdy uprzywilejowane podczas akcji ratowniczych.

(KWP w Białymstoku / kp)