Bohaterski policjant przyjął gratulacje od Komendanta-Rektora WSPol

Data publikacji: 06.09.2018

5 września 2018 r., Komendant-Rektor WSPol insp. dr Marek Fałdowski, spotkał się z sierż. Kamilem Węglerem i pogratulował mu bohaterskiej postawy godnej wzorowego policjanta. Funkcjonariusz podczas wypoczynku nad greckim morzem uratował tonącą kobietę. Policjant przebywa aktualnie w Szczytnie na kursie szkoleniowym.

Komendant-Rektor podkreślił, że wzorowe zachowanie policjanta ratującego życie innym, w czasie wolnym od służby, zasługuje na wyróżnienie i pochwałę oraz jest godne naśladowania przez każdego funkcjonariusza.

Policjant, służący na co dzień w Komendzie Miejskiej Policji w Bytomiu, podczas wypoczynku nad greckim morzem uratował tonącą. Sierż. Kamil Węgler usłyszał wołanie o pomoc dochodzące z morza. Zauważywszy w odległości około 70 metrów od brzegu osobę, ruszył na ratunek i dopłyną do kobiety. Tam zorientował się, że wraz z nią jest mężczyzna, który nie dawał już oznak życia. Z ogromnym wysiłkiem wyciągnął tonące osoby z wody.

Ze względu na wysokie morskie fale wywieszona była czerwona flaga zakazująca kąpieli. Policjant zabrał ze sobą płetwy oraz bojkę ratunkową i ruszył w morze na ratunek. Przy plaży zebrał się już tłum gapiów. Niestety nikt nie reagował. Osamotniony policjant płynął w kierunku wzywającej pomocy kobiety. Ze względu na wysokie fale, co chwilę tracił ją z oczu. Cofające się fale wciągały tonącą kobietę w głąb morza. Podpłynął na bezpieczną odległość i podał jej bojkę. Wtedy zauważył, że nie jest sama. Kobieta utrzymywała na wodzie mężczyznę, który nie dawał oznak życia. W końcu policjant dotarł do brzegu, gdzie wyciągnął z wody kobietę i jej partnera. Niestety mimo podjętej reanimacji, życia mężczyzny nie udało się uratować.

Sytuacja ta pokazuje, jak niebezpieczne potrafi być morze, a lekceważenie zakazu kąpieli może skutkować utratą życia. Bytomski mundurowy jest ratownikiem wodnym.

(WSPol w Szczytnie / kp)