Informacyjny Serwis Policyjny

Oddano hołd pochowanym na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje

Zamieszczony Data publikacji 03.11.2018
Oficer Łącznikowy Policji w Federacji Rosyjskiej wraz z Panią Konsul z Ambasady RP w Moskwie złożyła kwiaty i zapaliła znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Pochowanych tam jest ponad sześć tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej i Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości. W modlitwie i zadumie uczczono pamięć ofiar zamordowanych wiosną 1940 roku z rozkazu Józefa Stalina. Zabrzmiał Dzwon Pamięci.

Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje położony jest około 30 km od Tweru, w pobliżu drogi do Petersburga, w miejscu gdzie w 1991 roku odnaleziono zbiorowe mogiły Polaków zamordowanych w Kalininie (Twer). Na obszarze o łącznej powierzchni 1,7 ha zlokalizowano 25 zbiorowych mogił, w których spoczywają szczątki jeńców obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie.

Teren cmentarza ma formę kurhanu otoczonego "murem", stanowiącym jak gdyby symboliczną granicę pomiędzy światem zewnętrznym a ziemią uświęconą krwią ofiar. Wokół muru umieszczone są żeliwne imienne epitafia osób, których kości tu spoczywają. Ciąg inskrypcji indywidualnych zakończony jest płaskorzeźbami, przedstawiającymi Krzyż Kampanii Wrześniowej i Krzyż Virtuti Militari. Elementy te nie wystają ponad powierzchnię ziemi, symbolizując ponad półwiekową ciszę w ujawnieniu miejsca zbrodni, jak gdyby archeologiczną odkrywkę. Jednym z głównych elementów cmentarza jest wielka "brama", przesunięta z granicy muru w głąb cmentarza i stanowiąca zbiorowe epitafium. Jest ona otwarta, a stojący w niej wysoki żeliwny krzyż znamionuje zwycięstwo prawdy. Elementami związanymi z bramą są dwa żeliwne słupy z godłem Policji Państwowej. Centralnym elementem cmentarza - podobnie jak w Katyniu i Charkowie - jest ołtarz stanowiący rodzaj otwartej kaplicy, na którą składają się: ściana z nazwiskami zamordowanych policjantów, wysoki na 9 metrów centralny krzyż i podziemny dzwon. Żeliwny ołtarz to stół ofiarny, miejsce sprawowania Mszy świętej. Przed stołem znajduje się tablica informująca o okolicznościach popełnienia zbrodni. Pod bramą będącą zbiorowym epitafium w specjalnej niszy, poniżej poziomu ziemi, został umieszczony dzwon, którego stłumiony dźwięk ma symbolizować prawdę niemożliwą do ukrycia nawet pod ziemią Na powierzchni dzwonu znajduje się tekst Bogurodzicy i nazwa dzwonu "Miednoje". Obrysy mogił 25 mogił-kurhanów zaznaczone są nakładającymi się na siebie, w różny sposób, żeliwnymi płytami, na każdej mogile usytuowany jest ośmiometrowy krzyż. Te wysokie, jakby wtopione w korony drzew krzyże stanowią jedność z drzewami wyrosłymi na krwi ofiar zbrodni. Wokół cmentarza biegnie aleja, wzdłuż której umieszczono tabliczki inskrypcyjne z danymi osobowymi zamordowanych. Uroczyste otwarcie i poświęcenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje nastąpiło 2 września 2000 r. ...

W tym roku obchodziliśmy 78. rocznicę Zbrodni Katyńkiej oraz 18. rocznicę otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.

(KB / dm)

  • hoł złozony pochowanym na cmentarzu w Miednoje
  • hoł złozony pochowanym na cmentarzu w Miednoje
  • dzwon pokoju
 
powrót
drukuj