NADINSP. JAROSŁAW RZYMKOWSKI ODSŁONIŁ TABLICĘ POŚWIĘCONĄ PATRONCE POMORSKICH POLICJANTÓW

Data publikacji: 03.07.2019

Wczoraj po południu Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku uczestniczył w odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej patronce pomorskich policjantów - Stanisławie Paleolog. Uroczystość odbyła się w Manchesterze w Wielkiej Brytanii.

2 lipca około godz. 14.00 w Manchesterze w Wielkiej Brytanii odbyła się wyjątkowa uroczystość, w której uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski. Komendant odsłonił pamiątkową tablicę, która ma uhonorować bardzo ważną postać, nie tylko dla pomorskich policjantów, ale również dla całej naszej formacji. Stanisława Paleolog, bo o niej mowa, jest oficjalną patronką pomorskich policjantów, stąd właśnie obecność na uroczystości komendanta z Gdańska.

Stanisława Filipina Paleolog kierowała pierwszą Policją kobiecą stając się niekwestionowanym ekspertem w dziedzinie zwalczania takich przestępstw jak handel kobietami, prostytucją i przestępczością nieletnich. Jej śmiałe poglądy w tych kwestiach, głoszone nie tylko w Polsce, ale i na międzynarodowych sympozjach, a także prezentowanie rodzimych osiągnięć w ograniczaniu tych zjawisk sprawiły, że o polskich policjantkach zrobiło się głośno na świecie. Ich sukcesami interesowały się inne policje, wśród nich nawet ta uznawana wówczas za najlepszą, czyli brytyjski Scotland Yard. Do Polski przyjeżdżały zagraniczne delegacje, aby przyjrzeć się naszym rozwiązaniom. Zjawiali się dziennikarze światowej prasy. To właśnie jeden z nich, z londyńskiego „Daily Express”, w 1929 r. nazwał Stanisławę Paleolog „polską Joanną d’Arc”, podkreślając jej wkład w wojnie z białym niewolnictwem oraz handlem ludźmi. Z pewnością zapał i energia, z jaką komendant Paleolog zaangażowała się w budowę profesjonalnej i skutecznej policji kobiecej, oraz promocja tej formacji na arenie międzynarodowej zaowocowały przyspieszonym awansem na jej pierwszy policyjny stopień oficerski Policji Państwowej.

(foto: Konsulat Generalny RP w Manchesterze)