Odznaczony "Brązowym medalem za zasługi dla obronności kraju"

Data publikacji: 12.11.2010

Aspirant sztabowy Jan Lachowski z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim jest jednym z funkcjonariuszy, który z okazji obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę został wyróżniony medalem. Podczas uroczystości odbywającej się w sali Urzędu Marszałkowskiego odebrał "Brązowy medal za zasługi dla obronności kraju".

Medal za zasługi dla obronności kraju otrzymują osoby, które osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych oraz posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju potencjału obronnego. Decyzją kadr Ministerstwa Obrony Narodowej takie odznaczenie otrzymał również aspirant sztabowy Jan Lachowski z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Funkcjonariusz wczoraj w Olsztynie odebrał „Brązowy medal za zasługi dla obronności kraju” z rąk Wojewody Województw.

Pan Janek, jak nazywają go młodsi koledzy, służbę w Policji rozpoczął w maju 1990 roku. Był pierwszym policjantem, którego przyjęto do służby w nowomiejskiej komendzie po reformie tej mundurowej formacji. Przez kilka lat był dzielnicowym, a w 2003 roku trafił do sztabu i od tamtej pory zajmuje się gromadzeniem i analizowaniem informacji o zdarzeniach mających wpływ na bezpieczeństwo.

Policjant otrzymany medal traktuje jako wielkie wyróżnienie i dedykuje je nieżyjącym już rodzicom swojej żony, którzy walkę o niepodległość Polski okupili krwią swoją i swoich bliskich. Teść aspiranta Lachowskiego, został ranny pod Bredą w Holandii, kiedy walczył w I Dywizji dowodzonej przez gen. Maczka. Natomiast ojciec teściowej, Tomasz Draniczarek był policjantem, który zginął w Ostaszkowie.

źródło: KWP w Olsztynie