Huzarzy Śmierci – policjanci w Bitwie Warszawskiej 1920

Data publikacji: 28.08.2022

W sierpniu 1920 roku wśród nadbużańskich łąk i pól pod nadbużańskim Kuligowem doszło do potyczki Huzarów Śmierci z bolszewikami. Ta chlubna karta w historii Polski w wojnie o niepodległość jest okazją do wspólnego świętowania. Zawsze przy współorganizacji i udziale Policji.

Tak samo było i w tym roku. W sobotę 27 sierpnia uroczystości „Huzarzy Śmierci – policjanci w Bitwie Warszawskiej 1920” w Kuligowie rozpoczęły się od przemarszu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i Kompanii Reprezentacyjnej Komendy Stołecznej Policji oraz pocztów sztandarowych do miejscowego kościoła, w którym odbyła się uroczysta Msza Święta w w intencji Ojczyzny i jej Obrońców w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920.

Następnie odbyło się symboliczne posadzenie trzech dębów pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej zgładzonych w Kalininie (obecnie Twer) w 1940 r. - przodownika PP Józefa Putowskiego, posterunkowego PP Klemensa Grzybawińskiego i przodownika PP Jana Prejznera.

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą walki policjantów z nawałą bolszewicką w 1920 r. w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego złożył szef Gabinetu Politycznego ministra SWiA Michał Prószyński, w imieniu Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka wieniec złożył p.o. dyrektora Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP mł. insp. Robert Horosz. Kwiaty złożył również wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński oraz liczne przybyłe delegacje.

Dalsza część uroczystości przeniosła się na malownicze błonia Kuligowa, gdzie odbyły się m.in. pokazy służb policyjnych Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego „BOA” z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP oraz Ogniwa Konnego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. Na przygotowanych stoiskach przybyli goście mogli zapoznać się z historią Policji a także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o współczesności tej służby. Odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i wystąpił zespół muzyczny KOMBI.

Honorowy patronat nad uroczystościami w Kuligowie sprawował minister Mariusz Kamiński, a organizatorami byli wójt Gminy Dąbrówka, Starosta Wołomiński oraz Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji.

BKS KGP

tekst: Andrzej Chyliński z BKS KGP

foto: Andrzej Chyliński z BKS KGP, kom. Andrzej Sowiński  z ZLP GSP KGP

Film/Montaż: sierż. szt. Kamil Kłeczek, sierż. szt. Krystian Kłeczek z BKS KGP

 

Film Huzarzy Śmierci – policjanci w Bitwie Warszawskiej 1920

Opis filmu: Huzarzy Śmierci – policjanci w Bitwie Warszawskiej 1920