Informacyjny Serwis Policyjny

Walka z pijanymi kierowcami: rekomendacje rządu

Zamieszczony Data publikacji 07.01.2014
Rada Ministrów zajęła się dziś zmianami w prawie, które mają prowadzić do bardziej skutecznego ścigania i karania pijanych kierowców, a tym samym przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Inicjatywa rządu ma związek z tragedią w Kamieniu Pomorskim, gdzie 1 stycznia zginęło sześcioro pieszych, w tym dziecko.

Utrata prawa jazdy

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zaproponował do minimum 3 lat podniesienie dolnego pułapu okresu utraty prawa jazdy za przyłapanie po raz pierwszy na jeździe po pijanemu. Maksymalna kara miałaby wynosić 15 lat utraty prawa jazdy. Osoba przyłapana po raz drugi traciłaby prawo jazdy na minimum 5 lat.

Kary pieniężne

Przewiduje się też kary pieniężne. Dla osoby przyłapanej po raz pierwszy obligatoryjną nawiązkę minimum 5 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych. Złapany po raz drugi będzie musiał zapłacić nawiązkę minimum 10 tysięcy złotych, może się też spodziewać kary pozbawienia wolności. Osoba, która po raz pierwszy wsiadła po pijanemu za kierownicę musi się spodziewać, że wyrok w jej sprawie będzie publicznie ogłoszony, a dane osobowe ujawnione.

W mocy pozostaną przepisy dotyczące kary więzienia. Rząd chce też ograniczenia możliwości korzystania z kar w zawieszeniu.

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki poinformował, że projekt nowelizacji kodeksu karnego jest w uzgodnieniach międzyresortowych; do Rady Ministrów ma trafić na przełomie kwietnia i maja, później do parlamentu. Minister liczy, że jeszcze w tym roku ustawa zostanie uchwalona. Jak podkreślił, głównym celem noweli będzie zmniejszenie liczby wyroków w zawieszeniu. Obecnie otrzymuje je 98 procent kierowców, oraz aż 70 procent drogowych recydywistów.

Więcej policjantów na drogach

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział większą liczbę kontroli drogowych i więcej policjantów na drogach. 
Komendant Główny Policji już zlecił przesuwanie funkcjonariuszy do drogówki. Docelowo co dziesiąty policjant będzie pracownikiem służby drogowej. Ponadto minister zapowiedział więcej wyrywkowego kontrolowania kierowców.

 

Pierwsze rekomendacje rządu w skrócie:

  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat dla osoby po raz pierwszy  przyłapanej na jeździe po alkoholu,
  • utrata prawa jazdy na okres od 5 do 15 lat dla osoby po raz drugi przyłapanej na jeździe po alkoholu,
  • obowiązek wpłaty nawiązki w wysokości min.  5 tys. przez osoby po raz pierwszy  przyłapane na jeździe po alkoholu (maksymalna wysokość nawiązki to 100 tys. zł),
  • obowiązek wpłaty nawiązki w wysokości min. 10 tys. przez osoby po raz drugi przyłapanej na jeździe po alkoholu (maksymalna wysokość nawiązki to 100 tys. zł),
  • publikacja danych osoby przyłapanej na jeździe w nietrzeźwości, po ogłoszeniu wyroku,
  • alkomat obowiązkowo w każdym aucie,
  • prowadzenie samochodu bez uprawnienia będzie przestępstwem (obecnie jest to wykroczenie).
 
powrót
drukuj