Informacyjny Serwis Policyjny

Projekty zmian przepisów dotyczących pijanych kierowców

Zamieszczony Data publikacji 07.03.2014
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało pakiet zmian w przepisach dotyczących pijanych kierowców. Projekt zakłada m.in. możliwość orzeczenia utraty prawa jazdy nawet na 15 lat i zaostrzenie sankcji dla sprawców uciekających z miejsca wypadku. Propozycje dotyczą zmian w Kodeksie karnym. W najbliższych tygodniach trafią do uzgodnień międzyresortowych.

Surowsza kara

Resort sprawiedliwości proponuje, aby zapisać, że za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości sąd mógłby orzec utratę prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat. Pijanym recydywistom groziłaby utrata uprawnień na minimum 5 lat. Zaostrzona odpowiedzialność byłaby stosowana również wobec nietrzeźwych kierowców uznanych za winnych spowodowania wypadku, którego skutkiem byłaby śmierć lub poważne poszkodowanie innej osoby, a także kierowców, którzy uciekli z miejsca wypadku.

Propozycja resortu sprawiedliwości zakłada, że razem z karą i zatrzymaniem prawa jazdy sąd orzekałby też od sprawców nawiązki na rzecz poszkodowanych. Za jazdę po pijanemu byłoby to 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Dla recydywistów oraz pozostałych odpowiadających na podstawie zaostrzonych kryteriów nawiązka wynosiłaby co najmniej 10 tys. zł.

Alkomaty obowiązkowe?

Nie będzie obowiązku posiadania alkomatów. Po krytyce, z jaką spotkał się pomysł obowiązkowego posiadania alkomatu w każdym samochodzie, rząd zmienił koncepcję. Zmiany w prawie przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Zostaną wprowadzone alcolocki, które uniemożliwiają uruchomienie samochodu przez nietrzeźwego kierowcę. Instalacja alcolocków będzie obowiązkowa tylko w pojazdach transportu publicznego, a także w samochodach kierowców, którzy zostali w przeszłości przyłapani na jeździe w stanie nietrzeźwym.

Projekty nowych przepisów wynikają z rekomendacji, jakie 7 stycznia przedstawił rząd. Dyskusja o pijanych kierowcach powróciła na początku 2014 roku, po tragicznym wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, który śmiertelnie potrącił 6 osób, w tym 9-letnie dziecko.

Zobacz także: Walka z pijanymi kierowcami - rekomendacje rządu (7 stycznia 2014 r.)

 
powrót
drukuj