Policyjny wykładowca mistrzem jiu-jitsu

Data publikacji: 12.03.2014

Czarny mistrzowski pas z rąk brazylijskiego guru jiu-jitsu Joe Moreiry odebrał wykładowca słupskiej Szkoły Policji podkom. Damian Bartnicki. Obecnie w całej polskiej formacji policyjnej jest tylko dwóch funkcjonariuszy posiadających tak wysokie umiejętności w tej dyscyplinie sportu.

Czarny pas brazylijskiego jiu-jitsu to ukoronowanie 25 lat treningów wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych, który uprawianie sportu rozpoczął jeszcze w szkole podstawowej. Wręczenie tytułu odbyło się po wielogodzinnym egzaminie, który przeprowadzony był podczas seminarium zorganizowanym w Koninie.

Brazylijskie jiu-jitsu charakteryzuje się walką przeciwników w parterze. Walczący zawodnik sprowadza przeciwnika do parteru i po zastosowaniu odpowiednich technik doprowadza do założenia ostatecznego chwytu lub dźwigini, które wywołują u przeciwnika ból nie do zniesienia lub utratę przytomności. Walka na macie odbywa się w tak zwanym zwarciu, a zawodnicy nie stosują uderzeń. Jest to sztuka walki, która pozwala na pokonanie przeciwnika, bez wyrządzania mu uszczerbku na zdrowiu.

Podkomisarz Damian Bartnicki na co dzień uczy młodych policjantów, rozpoczynających dopiero służbę, elementów sztuk walki, które mogą być wykorzystane podczas interwencji do obezwładnienia osób agresywnych i niebezpiecznych. Po godzinach służby, w ramach Słupskiego Policyjnego Towarzystwa Sportowego, prowadzi klub brazylijskiego jiu-jitsu SPTS „Serpentes”. Wykładowca Szkoły Policji jest także dwukrotnym Mistrzem Polski w Brazylijskim Jiu-Jitsu i trzykrotnym Mistrzem Polski w Zapasach.

W polskiej Policji oprócz Damiana Bartnickiego, czarny mistrzowski pas BJJ posiada tylko Przemysław Wojnowski z KWP w Poznaniu. W całym kraju natomiast jest jedynie 90 osób posiadających ten wysoki stopień wyszkolenia.

Źródło: SP w Słupsku