Wyróżnieni za uratowanie życie

Data publikacji: 20.03.2014

Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński wyróżnił policjantów ze Skawiny, którzy uratowali życie kobiecie. Sierż. sztab. Tomasz Wójciak i st. sierż. Mariusz Ćwiek już dwie minuty po zgłoszeniu prowadzili resuscytację poszkodowanej, która zasłabła.

–  To jest ze wszech miar pożądana postawa, jeśli chodzi o policjantów. Cieszę się, że macie wewnętrzne przekonanie, co do słuszności takiego zachowania,  bo to jest najważniejsze. My oczekujemy takich postaw, ale najbardziej nam zależy, żeby one były czynione właśnie z takim przekonaniem. Gratuluję i dziękuję w imieniu służby –  powiedział podczas uroczystości Komendant Główny Policji.

Każdy z wyróżnionych policjantów został nagrodzony dodatkowym urlopem, okolicznościowym ryngrafem i nagrodą rzeczową. W uroczystości uczestniczył Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek.

***

17 marca br. po południu dyżurny Policji w Skawinie odebrał zgłoszenie o tym, że niedaleko komisariatu, w okolicy przystanku autobusowego, leży kobieta potrzebująca natychmiastowej pomocy, która zasłabła i nie daje oznak życia. Dyżurny natychmiast wezwał karetkę, jednak – aby nie tracić czasu – wysłał także na miejsce policjantów, aby udzielili pomocy przedmedycznej.

Funkcjonariusze już dwie minuty po zgłoszeniu  prowadzili resuscytację po błyskawicznym rozeznaniu co do sytuacji poszkodowanej. Załoga karetki przejęła akcję ratowniczą kilka minut później, z użyciem defibrylatora, a następnie respiratora.  Tak szybkie działania pozwoliły przywrócić i utrzymać podstawowe funkcje życiowe poszkodowanej, która została przewieziona do szpitala pod specjalistyczną opiekę.  

W ocenie lekarza pomoc policjantów uratowała kobiecie życie – w takich sytuacjach każda zwłoka minimalizuje szanse przywrócenia funkcji życiowych przy pomocy specjalistycznej aparatury.