Drugi dzień ćwiczeń służb MSW na lotnisku w Radomiu

Data publikacji: 24.04.2014

Na lotnisku w Radomiu, w drugim dniu ćwiczeń służb podległych MSW, ćwiczący musieli zmierzyć się z upozorowanym naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej związanym z uprowadzeniem samolotu pasażerskiego. W dzisiejszych ćwiczeniach brało udział ponad 1100 policjantów.

W trakcie ćwiczeń upozorowano uprowadzenie samolotu pasażerskiego (w tej roli wystąpiła wojskowa Casa), który zboczył z kursu i przekroczył granicę powietrzną Polski. Samolot został przechwycony przez dwa wojskowe MIG 29. Doszło do awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego na lotnisku w Radomiu. Po wylądowaniu samolot został otoczony przez policję i wojsko. Okazało się, że na pokładzie przebywają cudzoziemcy, którzy grożą zbiorowym samobójstwem, jeśli nie zostaną spełnione ich postulaty. Do akcji wkraczają policyjni negocjatorzy.

Chociaż ćwiczenia odbywają się według wcześniej przygotowanego scenariusza, to jednak wprowadzane są do niego tzw. podgrywki, czyli elementy zaskakujące dla uczestników.  Takim elementem był m.in. wydany nagle rozkaz awaryjnego lądowania Casy na lotnisku.

 

 

W ćwiczeniach brało udział ponad 1100 policjantów. „Ważną rolą ćwiczeń jest koordynacja współdziałania pomiędzy służbami; sprawdziliśmy środki łączności - i w to w warunkach ekstremalnych - kiedy były zagłuszane, sprawdziliśmy środki łączności radiowej, działania biura operacji antyterrorystycznej” – powiedział Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Manewry mają sprawdzić koordynację służb podległych MSW i wspieranych przez wojsko.

Ćwiczenia rozpoczęły się w środę rano od dwóch zdarzeń - odkrycia wąglika w korespondencji do szefa MSW (w gmachu resortu w Warszawie) i nielegalnego przekroczenia granicy. W trakcie ćwiczeń w Radomiu upozorowano awaryjne lądowanie śmigłowca. Działania, które będą trwały trzy dni, przewidują ok. 30 incydentów, na ich potrzeby stworzono m.in. granicę na styku województw mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Wspólnym motywem wszystkich epizodów jest udział cudzoziemców. W kolejnych dniach ćwiczone będzie zachowanie służb w obliczu nielegalnego przekroczenia granicy przez uchodźców, konflikt między mieszkańcami ośrodka dla uchodźców a mieszkańcami pobliskiej miejscowości, wypadek masowy z cudzoziemcami i napływ cudzoziemców, chcących ubiegać się w Polsce o status uchodźcy.
 

Zobacz także: Szef MSW: Ćwiczenia służb nie są pokazem