Jesienią ma być gotowa prezydencka ustawa rodzinna

Data publikacji: 05.05.2014

W Kancelarii Prezydenta trwają prace nad projektem ustawy rodzinnej, zakładającej m.in., że roczny urlop rodzicielski będzie można wykorzystać na raty, aż do 5. roku życia dziecka.

Jesienią Kancelaria Prezydenta RP przedstawi pierwszy raport o sytuacji rodzin w obszarach zaproponowanych przez Bronisława Komorowskiego w 2013 roku w ramach programu "Dobry Klimat dla Rodziny". Także jesienią ma być gotowy projekt ustawy rodzinnej (nowelizacja Kodeksu pracy).


Przygotowywane rozwiązanie ma wprowadzać m.in. możliwość wykorzystywania rocznego urlopu rodzicielskiego na raty, do czasu, gdy dziecko skończy 5 lat. Zdaniem minister Ireny Wóycickiej, propozycja da też większe możliwości ojcom przy wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego. - W tej chwili ojciec może mieć uprawnienie do urlopu, jeśli ma je matka. My chcemy to zmienić i dać takie indywidualne uprawnienia ojcom, czyli wzmocnić ojcostwo w całym systemie - zaznaczyła.


Podkreśliła jednocześnie, że - oprócz prac nad ustawą - prezydencka kancelaria podejmuje także inne działania mające na celu upowszechnianie łączenia pracy z obowiązkami domowymi. Jak zaznaczyła, obok prawa, ważne jest również oddziaływanie na kulturę firm i podejście pracodawców do rodziców.


Konkurs dla pracodawców


Prezydencka kancelaria chce więc w ramach programu "Dobry klimat dla Rodziny" ogłosić konkurs dla pracodawców. Jego celem ma być upowszechnianie najlepszych praktyk dotyczących zatrudnienia przyjaznego rodzinie. - Chcemy na bazie wyników tego konkursu pokazać te praktyki i rozwiązania innym przedsiębiorcom, przede wszystkim też pokazać, jakie są korzyści prowadzenia polityki skierowanej na równowagę między życiem prywatnym a życiem zawodowym - zaznaczyła.


- Z badań wynika, że my mamy bardzo sztywną organizację czasu pracy w porównaniu z innymi krajami z Europy Zachodniej. (...) Cały ten klaster krajów zachodnich funkcjonuje w zupełnie innym systemie, ale tam to się tworzy głównie przez kulturę przedsiębiorstw - przekonywała Wóycicka.


Kancelaria zamierza też monitorować politykę rodzinną w kraju. - To będzie co roku cykliczne, systematyczne monitorowanie w tych obszarach, które obejmuje program prezydencki - powiedziała minister Wóycicka. Program polityki rodzinnej "Dobry Klimat dla Rodziny", który prezydent zaprezentował w maju ub.r. zawiera rekomendacje dotyczące m.in. upowszechnienia kart dużych rodzin w samorządach i wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin; ustanowienia kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie (i zastąpienie nią obecnych ulg prorodzinnych), wzmocnienie samodzielności mieszkaniowej młodych rodzin oraz zwiększenie dostępności do przyjaznych miejsc edukacji i opieki dla dzieci do 12. roku życia.


Wóycicka zapowiedziała, że jesienią zostanie przedstawiony pierwszy raport, pokazujący rozwiązania sprzyjające rodzinom w Polsce w wymiarze krajowym, ale także wojewódzkim. - Chcemy przez to mobilizować poszczególne regiony do wzajemnej konkurencji. (...) Jest ogromne zróżnicowanie, jeśli chodzi o rozwiązania różnego typu w różnych regionach, np. w dostępie do opieki przedszkolnej czy żłobkowej - tłumaczyła.

 

Źródło: PAP