Ćwiczenia opolskiej Policji

Data publikacji: 20.05.2014

Studenci postrzeleni przez uzbrojonego mężczyznę, zatrzymana nieznana liczba zakładników - to scenariusz ćwiczeń, jakie zostały przeprowadzone przez policjantów i służby ratownicze. Ta skrajna sytuacja kryzysowa była sprawdzianem umiejętności i koordynacji działania służb Opolszczyzny.

Na jednej z opolskich uczelni trwają zajęcia. W pewnym momencie na dziedziniec wchodzi mężczyzna z plecakiem, z którego wyciąga broń i zaczyna strzelać do studentów. Świadkowie o napastniku informują operatora telefonu alarmowego 112. Dwóch policjantów, którzy jako pierwsi pojawiają się krótko po zgłoszeniu, zostaje rannych. Kolejni przybyli na miejsce funkcjonariusze zabezpieczają teren, zamykają ruch na części ulicy,  wyznaczają objazdy, na miejsce wzywają posiłki, służby medyczne i ratunkowe. Dzięki działaniom antyterrorystów i policyjnych negocjatorów po trzech godzinach akcji „strzelec” poddaje się. Zakładnicy zostają ewakuowani, rannym udzielona jest pomoc, a strażacy gaszą  pożar w budynku, wywołany przez napastnika.

To scenariusz ćwiczeń, które odbyły się dzisiaj (20 maja br.), a w które oprócz opolskiej Policji, została zaangażowana Państwowa Straż Pożarna, Centrum Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, służby medyczne wraz z grupą ratownictwa PCK oraz studenci Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

W ćwiczeniach wzięło udział łącznie ponad 170 osób. Działania były sprawdzianem umiejętności służb przy wystąpieniu skrajnej, trudnej do przewidzenia i opanowania sytuacji kryzysowej oraz skoordynowania ich współpracy.

Poszkodowanych w ćwiczeniach zostało blisko 60 osób, co było dużym wyzwaniem nie tylko dla służb ratunkowych, ale również policjantów, którzy odbijali poszkodowanych z rąk napastnika. To jedno z wielu wspólnych przedsięwzięć, podczas których Policja i inne służby doskonaliły swoje umiejętności i podnosiły kwalifikacje.

Źródło: KWP w Opolu