MSW o programie standaryzacji

Data publikacji: 07.10.2014

Kontrolerzy MSW od maja sprawdzali realizację Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji i ustalili, że pozwoli on zrealizować jego cele - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka ministerstwa Małgorzata Woźniak.

Woźniak pytana w poniedziałek o zakres kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzonej od połowy września w resorcie nie sprecyzowała, czy dotyczy on programu standaryzacji. O takiej tematyce napisały w poniedziałek media. Również rzecznik CBA Jacek Dobrzyński nie chciał komentować medialnych doniesień. "Podtrzymuję to, co powiedziałem PAP przed tygodniem - o terminie i zakresie kontroli, ale nieprofesjonalne byłoby podawanie szczegółów podczas jej trwania" - oświadczył rzecznik.

25 września Dobrzyński podał, że do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych CBA weszło 15 września i sprawdza tam decyzje dotyczące wsparcia finansowego, udzielania zamówień publicznych i rozporządzania mieniem przez resort. Kontrola obejmuje lata 2010-14 - powiedział wówczas rzecznik. "Nie informujemy o przyczynach podjęcia kontroli - to nasz ustawowy obowiązek" - dodał.

Rzeczniczka MSW podkreśliła w poniedziałek, że resort ściśle współpracuje z CBA w sprawie obecnej kontroli. "Czekamy na jej wyniki. Zależy nam, aby ta kwestia była jak najszybciej wyjaśniona. Z naszej strony deklarujemy pełną współpracę" - poinformowała Woźniak. Podała też, że wewnętrzna kontrola MSW, która rozpoczęła się w maju ustaliła, iż "zostaną osiągnięte cele dotyczące polepszenia warunków obsługi obywateli, systematycznie będzie wzrastać liczba komend i komisariatów Policji o ujednoliconym standardzie oraz (program) wpłynie na poprawę warunków pracy policjantów". Podczas kontroli sprawdzano, czy program działa prawidłowo, jest celowy i zgodny z zasadami gospodarności.

Komendant Główny Policji Marek Działoszyński zapewnił w rozmowie z PAP, że program standaryzacji komend i komisariatów Policji objęty jest "bardzo skrupulatnymi działaniami nadzorczymi zarówno przez KGP, jak i przez MSW". "Kontrole są elementem sprawowania nadzoru nad działaniami, podczas których wydatkowane są publiczne pieniądze, a niekoniecznie narzędziem udowadniania, że doszło do nieprawidłowości" - podkreślił. "Będziemy współpracować z CBA; na razie ta kontrola obejmuje MSW. Gdy będą pytania do nas, udzielimy wyczerpujących odpowiedzi" - zapewnił PAP szef Policji.

W ocenie Działoszyńskiego program wykonywany jest poprawnie, przy zachowaniu wysokich standardów także w zakresie materiałów. "Wydajemy publiczne pieniądze i tu niekoniecznie kryterium najniższej ceny powinno decydować o wyborze oferentów. Ja chciałbym, żeby te obiekty przetrwały wiele lat w dobrej kondycji i nie trzeba było ich po kilku latach remontować, bo zastosowano złe, najtańsze materiały" - stwierdził. "Bardzo się cieszę z tego programu. To ponad miliard złotych wydatkowanych w trzy lata z budżetu państwa na remonty, budowę nowych obiektów. To oznacza lepsze warunki pracy dla samych policjantów, to są lepsze warunki dla naszych klientów, ludzi, którzy potrzebują kontaktu z Policją" - ocenił.

Według mediów powołujących się na nieoficjalne informacje z CBA i MSW, kontrola Biura w resorcie oprócz wartego ponad miliard zł programu standaryzacji dotyczy kilkusetmilionowych projektów informatycznych. Program standaryzacji zaplanowany jest na lata 2013-15 realizuje Komenda Główna Policji we współpracy z MSW. jego celem jest stworzenie jednolitego standardu komend i komisariatów w całym kraju, szczególnie w części odwiedzanej przez obywateli. Do tej pory powstało 11 nowych siedzib Policji, m.in. w Nowej Soli, Płocku i Stargardzie Szczecińskim. W kilkunastu komendach wykonano remonty, m.in. w Gdańsku, Przemyślu, Skierniewicach, Miliczu, Rawiczu, Włoszczowie i Złotowie. W 2014 r. realizowanych jest 71 inwestycji i blisko 70 remontów - podał resort. Na cały program zarezerwowano miliard złotych.

Źródło: PAP