Informacyjny Serwis Policyjny

Zamieszczony Data publikacji 01.01.1970
Jedna osoba zatrzymana, a 6 doprowadzonych do komisariatu podczas demonstracji „Razem Przeciwko Nacjonalizmowi”, jaka odbyła się dziś w Warszawie.
Od drobnego incydentu rozpoczęła się demonstracja środowisk anarchistycznych. Tuż przed rozpoczęciem marszu kilka osób próbowało zakłócić manifestację rozwijając flagi Związku Radzieckiego oraz transparenty z wizerunkiem Lenina. Szybka i skuteczna interwencja zgromadzonych na miejscu policjantów nie dopuściła do zaognienia sytuacji. W konsekwencji zatrzymano 1 osobę pod zarzutem naruszenia nietykalności policjanta, a 6 doprowadzono do komisariatu. Osoby te zostały ukarane zgodnie z art.141 kodeksu wykroczeń mandatami 100 zł za używanie wulgarnych słów. Trzem z nich postawiono zarzut z art. 256 KK mówiący o karze za głoszenie haseł faszystowskich.

Sam marsz przebiegł spokojnie i bez problemów. Rozpoczął się ok. godziny 14, tj. z godzinnym opóźnieniem przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego i przeszedł ulicami Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Rondo de Gaulle'a przez plac Trzech Krzyży, Wiejską, Piękną, Kruczą do Wilczej, następnie Marszałkowską na plac Konstytucji, by zakończyć się na placu Zbawiciela. Marsz zatrzymywał się w wyznaczonych przez organizatorów miejscach. W demonstracji, mimo że aura nie dopisała, uczestniczyło blisko 1500 osób. Skandowano min. hasła „Warszawa wolna od faszystów”, „idziemy prosto antyfaszystowsko”, „odbierzmy faszystom ulice”.

Po wydarzeniach z ubiegłego roku zabezpieczenie imprezy było wzmocnione, a sam marsz przebiegł bez większych zakłóceń.

Sławomir Katarzyński
Źródło: KSP
 
powrót
drukuj