Seminarium medyczne SPAP

Data publikacji: 17.03.2015

W dniach 9-13 marca br. Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji (SPAP) w Poznaniu zorganizował kolejne seminarium z zakresu ratownictwa taktycznego.

Wydarzenia, na świecie pokazują, że rozwiązania siłowe (szturm) mogą powodować ofiary wśród policjantów, zakładników czy samych sprawców. Dlatego tak ważnym aspektem jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy w warunkach bojowych, które narzucają na policjantów potrzebę stosowania odpowiedniej taktyki oraz specjalistycznego wyposażenia medycznego.

Przez cały tydzień policjanci uczyli się udzielania pierwszej pomocy w warunkach bojowych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, ratowników medycznych. Uczestniczyli także w pozorowanym zdarzeniu "active schooter". Scenariusz ćwiczenia zakładał wtargnięcie do budynku użyteczności publicznej dwóch uzbrojonych sprawców i wzięcie przez nich ok. 25 zakładników. Zadaniem funkcjonariuszy było przeprowadzenie operacji związanej z obezwładnieniem napastników i uwolnieniem zakładników. W działaniach uczestniczyli negocjatorzy policyjni z KWP w Poznaniu, których zadaniem było prowadzenie rozmów ze sprawcami. W konsekwencji sprawcy doprowadzili do rozwiązania siłowego. Po unieszkodliwieniu zagrożenia policjanci udzielali pomocy poszkodowanym zakładnikom po uprzednio wykonanej segregacji. Celem zadania było skonfrontowanie policjantów z dużą liczbą poszkodowanych.

Zobacz także: 35 lat istnienia SPAP w Poznaniu

Źródło: KWP w Poznaniu