Polska delegacja w Kijowie-Bykowni

Data publikacji: 10.04.2015

9 kwietnia br. delegacja polskiej Policji udała się z Prezydentem RP na Cmentarz Wojenny w Bykowni, aby uczcić pamięć prawie 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej. W uroczystościach uczestniczył również prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

- Chciałbym, aby nasze myśli, nasze modlitwy związane z polskimi ofiarami Zbrodni Katyńskiej, także tutaj, w Bykowni, prowadziły nas prostą drogą do refleksji nad tym, że zagrożenie jest zagrożeniem stałym, a pamięć o ofiarach, pamięć o zbrodni, jest jedną z broni, której możemy używać, aby świat nie szedł w złą stronę w dalszym ciągu – powiedział podczas uroczystości Bronisław Komorowski.

W uroczystości uczestniczyli m.in. I zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Mirosław Schossler, komendant wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Jarosław Szymczyk, dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Robert Żółkiewski.

***

Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni upamiętnia 3435 polskich więźniów aresztowanych i zamordowanych przez NKWD w 1940 roku na Ukrainie. Dokładna liczba ofiar zbrodni NKWD znana jest dzięki ujawnieniu tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Lista zawiera dane 3435 aresztowanych polskich obywateli; wysłano je w listopadzie 1940 r. z Ukrainy do centrali NKWD w Moskwie. Kopia dokumentu została przekazana polskim prokuratorom przez stronę ukraińską w 1994 roku, co umożliwiło rozpoczęcie poszukiwań szczątków ofiar.

Na cmentarzu, oprócz Polaków zamordowanych w zbrodni katyńskiej, pochowane są również polskie ofiary stalinowskiego Wielkiego Terroru w latach 1937-1938. Największą grupę stanowią Ukraińcy i przedstawiciele innych narodowości - ofiary represji komunistycznych. Liczbę spoczywających tam ludzi szacuje się na 100-120 tys. Są to przede wszystkim tzw. wrogowie władzy sowieckiej, którzy zginęli przeważnie od strzału w głowę. Pochowani są tam na obszarze ok. 5 hektarów.

Centralnym elementem nekropolii w Bykowni jest ołtarz z nazwiskami ofiar, Dzwon Pamięci oraz symbole religijne podkreślające wielowyznaniowy charakter II Rzeczypospolitej. W alejce okalającej cmentarz rozmieszczono indywidualne tabliczki - epitafia ofiar, zawierające stopień wojskowy, datę i miejsce urodzenia, przydział służbowy, zawód, funkcję państwową lub społeczną. Cmentarz został otwarty przez prezydentów Bronisława Komorowskiego i Wiktora Janukowycza 22 września 2012 roku. Cmentarz w Bykowni jest czwartą nekropolią upamiętniającą polskie ofiary NKWD, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Charkowie i Miednoje.