Informacyjny Serwis Policyjny

Generał odsłania kulisy

Zamieszczony Data publikacji 02.06.2015
Do księgarń trafiła właśnie książka „Niepokorny”. To zapis rozmów z generałem Adamem Rapackim przeprowadzonych przez dziennikarkę miesięcznika "Policja 997" Elżbietę Sitek-Wasiak.

Adam Rapacki jest bez wątpienia najbardziej znanym policjantem w Polsce. Był dyrektorem Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Biura ds. Narkotyków KGP, komendantem wojewódzkim Policji we Wrocławiu i w Krakowie, zastępcą komendanta głównego Policji i wiceministrem spraw wewnętrznych. 

Nazywany  jest „twórcą polskiego FBI”,  „pogromcą mafii”  i „małym rycerzem”. Autorytet dla policjantów, szanowany przez kolegów, lubiany przez media, niepokorny wobec polityków. Współtworzył nowoczesną policję kryminalną, wyposażoną w narzędzia i środki prawne według najlepszych zachodnich wzorów, był liderem, który nie bał się odważnych decyzji i kontrowersyjnych rozwiązań i nieraz wyprzedzał rozwiązania prawne.

W książce „Niepokorny” generał Adam Rapacki ujawnia nieznane dotychczas wydarzenia ze swojej zawodowej kariery, przyczyny dla których kilkakrotnie był odsuwany ze stanowiska, powody niektórych decyzji, osobiste emocje i refleksje na temat Policji. Odsłania kulisy tworzenia PZ, PN i CBŚ, mówi o sukcesach, ale też o błędach i porażkach. Opowiada jak wołomińscy gangsterzy wykiwali policję i musiał prowadzić długie negocjacje z „Dziadem”,  jak osobiście kierował operacją „zakupu” uranu od rosyjskich gangsterów, czy też jak zatrzymywał „Nikosia”.  Uchyla rąbka tajemnicy odnośnie szkolenia przykrywkowców, pokazuje jak dochodziło do „kolizji” służby kryminalnej ze służbami specjalnymi,  jak rosyjski mafioso przechytrzył  przedstawicieli FBI i europejskich policjantów ścigających mafię. Opowiada dlaczego aż kilka lat ścigano „Baraninę” i jak poszukiwano „Tyburka”. Wspomina jak nadzorował grupę prowadzącą śledztwo w sprawie zabójstwa generała Papały  i o „krecie” w komendzie głównej.

Po raz pierwszy generał mówi też o tym, jak narażał się politykom raz lewicy, raz prawicy,  dlaczego odszedł z Policji, jak został wiceministrem, dlaczego prezentował odmienny od premiera pogląd na temat kibiców i o wielu, wielu innych zdarzeniach ze swojego zawodowego życia.

Niejeden policjant znajdzie w tej książce siebie, albo swoich kolegów czy przełożonych, przeczyta o sprawach, w których uczestniczył albo o takich, których kulis nie znał, przypomni sobie, jak  mozolnie wyposażano policję w nowoczesne prawo i środki techniki.

„Niepokorny” to historia najbardziej znanego polskiego policjanta na tle współczesnej historii polskiej Policji.

Zapraszamy do lektury!

 
powrót
drukuj