Informacyjny Serwis Policyjny

Informacyjny Serwis Policyjny

Międzynarodowa operacja Europolu i Eurojustu

Zamieszczony Data publikacji 11.06.2015
W dniach 9-10 czerwca br. Europol i Eurojust przeprowadziły międzynarodową operację "Triangle” wymierzoną w cyberprzestępców. Działania prowadzone były także w Polsce.

Jak wynika z szacunków śledczych, członkowie grupy przestępczej mogli „wyprać” łącznie ponad 7,7 miliona złotych (to kwota pochodząca tylko z przestępstw popełnionych na terenie naszego kraju). Zatrzymanym przedstawiono zarzuty oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na poczet grożących podejrzanym kar i grzywien zabezpieczono mienie wartości 1,8 miliona złotych.

Rezultaty operacji „Triangle” są wynikiem śledztw na wielką skalę prowadzonych we Włoszech, w Hiszpanii i w Polsce (Centralne Biuro Śledcze Policji przy udziale  Wydziału Cyberprzestepczości KWP w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie).

Czym jest  phishing

Tego typu cyberprzestępczość, dokonywana przez zorganizowane grupy przestępcze, polega na pozyskiwaniu dostępu do haseł i nazw (nicków) użytkowników w celu nielegalnych działań. Przestępcy zastępują właściwych właścicieli informacji poprzez „phishingowanie” ich danych i w ten sposób uzyskują dostęp do ich kont, co oznacza dostęp do pieniędzy ofiar i ich klientów. Kontrola uzyskiwana w ten sposób przez zorganizowane grupy przestępcze szkodzi wielu klientom internetowym, a jednocześnie generuje miliardy euro zysków dla zorganizowanych grup przestępczych.    

 
powrót
drukuj