Informacyjny Serwis Policyjny

6 lipca spotkanie szefowej MSW ze związkowcami służb mundurowych

Zamieszczony Data publikacji 29.06.2015
Międzywojewódzki Komitet Protestacyjny Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych odwołał dzisiejszą manifestację w Warszawie. Strona związkowa została zaproszona przez minister spraw wewnętrznych Teresę Piotrowską na spotkanie.

- Pani minister Piotrowska zaprosiła nas na odrębne spotkanie komitetu protestacyjnego i my w geście dobrej woli odwołaliśmy manifestację – powiedział przewodniczący wielkopolskiego zarządu NSZZ "S" Policjantów Andrzej Szary.

Jak wyjaśnił, związkowcy chcą wprowadzenia tzw. ustawy modernizacyjnej służb mundurowych, w której by uwzględniono wzrost uposażeń przynajmniej rekompensującym brak podwyżek uposażeń przez siedem lat. Pozostałe postulaty to uregulowanie odpłatnej pracy w dni wolne i święta, ograniczenie wakatów w Policji i wprowadzenie programów szkoleniowych.

- Chcielibyśmy uzyskać od pani minister odpowiedź, czy w ogóle jest plan rozwiązania tych problemów – dodał Szary. Postulaty związkowcy przekazali MSW w petycji 11 czerwca.

Podkreślił, że jeśli resort nie zagwarantuje funkcjonariuszom pieniędzy, to jeszcze w lipcu odbędzie się manifestacja w Warszawie.

Na ulicach protestować chce tylko część związkowców. Przewodniczący NSZZ Policjantów Grzegorz Nems powiedział, że część działaczy "wymyśliła sobie jakiś protest". Z kolei według Szarego kilka zarządów wojewódzkich związku uważa, że należy podjąć bardziej radykalne działania niż centrala. Szary wymienił Wielkopolskę, Lubuskie, Kujawsko-Pomorskie, Łódzkie i Małopolskie.

Ponieważ komitet protestacyjny utworzyła tylko część związkowców, formalnie nie może on uczestniczyć w Forum Dialogu Społecznego. Minister Piotrowska ma się więc spotkać z przedstawicielami komitetu dzień później, 7 lipca.

Źródło: PAP

 
powrót
drukuj