25 lipca – Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Data publikacji: 24.07.2015

W dniu św. Krzysztofa – patrona kierowców Policja wspólnie z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców oraz organizacją MVIA Polska propagują „Dekalog Kierowcy” i apelują do wszystkich o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę.

DEKALOG KIEROWCY

  1. Nie będziesz egoistą na drodze.
  2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
  3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
  4. Szanuj pieszych.
  5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
  6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
  7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
  8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
  9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
  10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

 

Kim był św. Krzysztof?

Średniowieczna tradycja umieściła go pośród grona tzw. czternastu świętych wspomożycieli, czyli orędowników w szczególnych potrzebach, a w obecnych czasach jest czczony jako patron i opiekun kierowców i podróżujących. 

Faktem jest, że skąpe są historyczne źródła o św. Krzysztofie. Pierwsze historyczne przekazy o kulcie tego św. Krzysztofa pochodzą z V i VI wieku. Wiadomo, że pochodził on z Licji (dziś w Turcji), gdzie poniósł śmierć męczeńską podczas prześladowań chrześcijan za cesarza Decjusza, ok. 250 roku. Więcej zaś o życiu świętego mówią ustne przekazy i bogate legendy, zwłaszcza ta najbardziej znana mówiąca o tym, że osiadł nad rzeką Jordan, by służyć ludziom i pomagać im przeprawiać się na drugi brzeg. Gdy raz na swoich ramionach niósł małe dziecko, którego ciężar bardzo mocno odczuwał usłyszał słowa: Jam jest Jezus, Twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat. Wtedy to otrzymał nowe imię: Christophoros czyli Niosący Chrystusa.

 

Źródło: inf. własna, miva.pl