Awanse, odznaczenia i nagrody

Data publikacji: 12.11.2015

10 listopada br. w Komendzie Głównej Policji odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Narodowego Święta Niepodległości i Dnia Służby Cywilnej. Była to też okazja do wręczenia orderów i odznaczeń państwowych oraz odznak i medali resortowych, a także aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne i nagród motywacyjnych.

- Spotykamy się dzisiaj na zbiórce z okazji Święta Niepodległości. To ważny dzień (…) Bardzo się cieszę, że mogę z Panem Ministrem uhonorować pracowników Policji, policjantów odznaczeniami, nagrodami, awansami. Szczególnie chciałem podkreślić rolę pracowników Policji, dlatego, że 11 listopada, o czym mało się mówi, przypada również Święto Służby Cywilnej, a więc święto pracowników Policji. To ważna grupa zawodowa, z którą my policjanci tworzymy coś co nazywa się bezpieczeństwem. I za to chcielibyśmy Wam bardzo serdecznie podziękować, chociażby w ten symboliczny sposób dekorując Was odznaczeniami i wręczając nagrody. Życzę wszystkim miłego święta, życzę sukcesów i gratuluję wszystkim wyróżnionym - powiedział Komendant Główny Policji.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych, nadał  odznaczenia państwowe zasłużonym funkcjonariuszom Policji. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonywali sekretarz stanu w MSW minister Grzegorz Karpiński i Komendant Główny Policji gen. insp. Krzysztof Gajewski. Trzej wyróżnieni  policjanci odznaczeni zostali za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego i mienia Krzyżem Zasługi za Dzielność. Medalami za Długoletnią Służbę nadanymi postawieniem Prezydenta RP za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej udekorowano 14 osób, w całym kraju wyróżnione zostały złotymi medalami 223 osoby, 778 srebrnymi i 394 brązowymi.

Szczególne wyróżnienie - odznakę Zasłużony Policjant – decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych - otrzymało 39 funkcjonariuszy, w całym kraju przyznano 18 złotych, 58 srebrnych i 86 brązowych odznak.

Wręczono również złote, srebrne i brązowe medale za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji – najwyższe odznaczenia resortowe przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych, o jakie wnioskować może Komendant Główny Policji. Medale Za Zasługi dla Policji otrzymało 50 osób, w całym kraju 178.

Wręczono również medal za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych w ramach misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności EULEX w Kosowie, przyznany przez szefa misji Gabriela Meucciego i  akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Z okazji Dnia Służby Cywilnej pracownicy Policji wyróżnieni przez Komendanta Głównego Policji otrzymali nagrody i listy gratulacyjne.

Minister Grzegorz Karpiński powiedział, że miał zaszczyt uhonorować osoby z którymi prawie przez dwa lata mógł współpracować, a funkcjonariusze i pracownicy Komendy Głównej Policji doskonale wypełniali stawiane przed nimi zadania.

- Państwu może się wydawać, że ja Waszej pracy nie dostrzegałem, bo nie mieliśmy możliwości z większością z Was mieć osobistego kontaktu. Jednak te setki dokumentów, które za pośrednictwem Pana Komendanta Głównego Policji trafiały na moje biurko, zawierały Wasze imiona i nazwiska. To Wy byliście pomysłodawcami niektórych rozwiązań (…). Serdecznie dzisiaj za to dziękuję.”. Pan Minister nawiązując do zbliżającego się Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości wspomniał swoją niedawną wizytę u polskich policjantów w Kosowie, podkreślając jak ważną mają oni misję do spełnienia: „Tam, gdzie tworzy się państwowość, tam wszystko zaczyna się od tego co symbolicznie łączy to święto. Po pierwsze niepodległość gwarantowana przez tych, którzy zapewniają bezpieczeństwo i po drugie niepodległość gwarantowana przez tych, którzy tworzą administrację Państwa. Tak daleko nowo tworzone Państwo musi korzystać z pomocy choćby naszych policjantów. To tylko pokazuje jak symbolicznie 11 listopada wpisuje się w to co jest istotą Państwa, a istotą Państwa jest to, że są w nim ludzie, których podstawowym zadaniem jest służyć. I za tę służbę dzisiaj Państwu serdecznie dziękuję - powiedział minister.