Otwarcie ODTJ w województwie śląskim

Data publikacji: 06.04.2016

Wczoraj oficjalnie zainaugurował swoją działalność pierwszy w województwie śląskim Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Akademia Jazdy CARGO, w Jaworznie. Akademia to nowoczesny autodrom i centrum szkolenia kierowców, której częścią jest Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy.

Przecięcia wstęgi otwierającej nową infrastrukturę szkoleniową dokonał Prezes Zarządu Grupy CARGO Andrzej Palka, Dyrektor Akademii Jazdy CARGO Jacek Skalny oraz  Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Roman Rabsztyn. ODTJ daje możliwość szkolenia nowych kierowców, w tym także zawodowych. Będzie możliwe przeprowadzanie w nim szkolenia z zakresu eco i defensive drivingu oraz testy umiejętności w kontrolowanym poślizgu z EASYDRIFT.

 To właśnie tutaj będą uczyli się m.in. jazdy na śliskiej nawierzchni i wychodzenia z opresji w takiej sytuacji wszyscy młodzi kierowcy w woj. śląskim, którzy uzyskają prawo jazdy po 1 stycznia 2017 roku. Takie godzinne szkolenie praktyczne będzie obowiązkowe. Miało być obowiązkowe już od początku tego roku, ale rząd zmienił termin jego wprowadzenia w życie. – Szkolenia dla kierowców kategorii B zostały odłożone w czasie, dlatego dziś szkolimy tych kierowców, dla których jest to obowiązkowe szkolenie, czyli kierowców ciężarówek.

Mamy też już liczne zapytania ze strony indywidualnych osób i firm, które mają duże floty samochodów osobowych lub ciężarowych. Dziś kierowcy sami mają coraz większą świadomość tego, że warto doskonalić swoje umiejętności – mówi Andrzej Palka, prezes zarządu Grupy CARGO. – Powstają różnego rodzaju szkoły doskonalenia technik nauki jazdy przy markach konkretnych samochodów czy motocykli, które swoich klientów przy zakupie od razu szkolą i oni też chcą korzystać z naszej infrastruktury.

W kwietniu przed sezonem będą się szkolić motocykliści przed sezonem. Kiedy wejdą w życie przepisy dla kierowców kategorii B obowiązkowa będzie godzina jazdy w takich warunkach, jakie tu proponujemy. To mało i dużo. Mało, bo nikogo się nie nauczy w godzinę jeździć, ale z drugiej strony człowiek powinien się doskonalić przez całe życie. Chodzi o to, by uświadomić zagrożenia czyhające na drodze. A tutaj konfrontacja młodych kierowców z takimi właśnie warunkami powoduje, że podchodzą do jazdy ostrożniej, pojawia się u nich refleksja, że nie warto tylko pędzić do przodu. Każdy kto będzie chciał, może się u nas doskonalić – dodaje.

Bezpieczeństwo to rzecz najważniejsza. Tego typu obiekty to wspaniały sprzymierzeniec naszych działań, mających na celu ochronę życia kierowców, pasażerów i pieszych. Deklaruję pełną chęć współpracy – podkreśla inspektor Roman Rabsztyn, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Otwarciu ODTJ towarzyszyła konferencja "Profilaktyka i edukacja na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym"

 

oprac. Danuta Szeliga

Źródło: cargo.edu.pl/ dziennikzachodni.pl