6. rocznica katastrofy smoleńskiej

Data publikacji: 11.04.2016

10 kwietnia minęła szósta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęli najwyżsi przedstawiciele władz państwowych z Lechem Kaczyńskim prezydentem RP i jego małżonką Marią Kaczyńską. Delegacja z udziałem władz państwowych, dowódców sił zbrojnych, duchowieństwa i wielu instytucji udawała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęło 89 pasażerów i 7 członków załogi.

W rocznicę katastrofy w całej Polsce odbywają się obchody upamiętniające jej ofiary. W ich intencji odprawione zostały msze, pamięci ofiar poświęcone były również marsze, koncerty i wystawy. W Warszawie program obchodów rozpoczął się od Mszy Świętej w intencji ofiar katastrofy w Kościele Seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście. Po mszy przed Pałacem Prezydenckim rozpoczął się Apel Pamięci. W obu uroczystościach brał udział minister Mariusz Błaszczak.

 

Przed południem szef MSWiA oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Na Powązkach znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy, wśród nich są m.in. śp. Władysław Stasiak, były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, którzy pełnili służbę podczas tragicznego lotu.

 

Po południu szef MSWiA Mariusz Błaszczak, premier Jarosław Kaczyński oraz Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki upamiętnili 6. rocznicę śmierci pod Smoleńskiem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbył się apel pamięci oraz  odsłonięcie pamiątkowej tablicy śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Imię Lecha Kaczyńskiego nadano również sali konferencyjnej w urzędzie

 

- To  ważna warszawska uroczystość upamiętniająca śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP, ale także pierwszego wybranego w bezpośrednich wyborach Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Była to prezydentura skoncentrowana na człowieku. Była to prezydentura, w której mogliśmy odnaleźć sposób wspierania tych, którzy są najbardziej potrzebujący - powiedział podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak.

 

Następnie uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy przeniosły się pod Pałac Prezydencki. Tam odsłonięto tablicę poświęconą śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu. 

 

- Jeśli z tragedii smoleńskiej, tego dramatu, możemy wyprowadzić coś dobrego, a powinniśmy, to powinna to być jedność, cały czas solidarność, to powinna być życzliwość wzajemna i szacunek takie, jakie wtedy były na Krakowskim Przedmieściu - mówił podczas wystąpienia Prezydent Andrzej Duda. 

 

 

Źródło: MSWiA